Sme naivní? Podľa prieskumu väčšinou vlastnia kryptomeny finančne negramotní ľudia

0

Prieskum Kanadskej centrálnej banky ukazuje, že zatiaľ čo väčšina finančne gramotných ľudí vie o kryptomenách, iba malé percento ich vlastni, resp. O túto investíciu majú dvakrát väčší záujem ľudia s menšou finančnou gramotnosťou.

Tento prieskum bol publikovaný v auguste 2020 a dáta boli zbierané v minulom roku, teda ešte pred vypuknutím súčasnej ekonomickej recesie. Podľa prieskumu bolo finančne gramotných 47% respondentov a 18% ľudí malo nízku finančnú gramotnosť. 

Vitalik vybral najhoršiu bullish a bearish predikciu v histórii Bitconu

Čo odhalil kanadský prieskum finančnej gramotnosti?

„93% ľudí s vysokou finančnou gramotnosťou vie o kryptomenách, zatiaľ čo v skupine ľudí s nízkou gramotnosťou je to iba 72%. 8% z nich však vlastní kryptomeny oproti 4% zo skupiny s vyššou gramotnosťou.“

– odhalil prieskum

Kanadská centrálna banka na základe tohto prieskumu odhaduje, že 84% Kanaďanov uź počulo o kryptomenách a 5% z nich aj nejaké vlastní.

„Znalosť kryptomien a ich vlastníctvo je najvyššie medzi mladými mužmi s univerzitným vzdelaním a vysokým príjmom“

Kanada nie je jediná

Tieto dáta sú podporené aj prieskumom od ING Think Forward Initiative publikovaným vo februári 2020. Dáta boli vyzbierané ešte v roku 2018 a prieskumu sa zúčastnilo 15 krajín. Medzi nimi USA, Austrália, Veľká Británia a členské štáty EÚ.

„Veľkú časť trhu s kryptomenami tvoria málo sofistikovaní investori s nižšími zručnosťami v oblasti finančnej gramotnosti. Títo investori majú tendenciu preceňovať potenciálne zisky z kryptomien a zároveň podceňujú riziká spojené s touto investíciou.“

Takto bohatí zarábajú na kríze. Okrádajú nás, pretože nerozumieme systému!

Nedostatok informácií o kryptomenách odradzuje finančne gramotných investorov

Na druhej strane, veľa investorov im vyhýba aj kvôli nedostatku kryptomenovej gramotnosti. Podľa ankety obchodnej platformy eToro z roku 2018 44% online investorov ohlásilo, že neobchodujú krypto kvôli nedostatku znalostí tohto sektoru. Podobnú štúdiu v roku 2019 vytvorila aj spoločnosť Grayscale. Investori v USA sa podľa nej vyhýbajú kryptomenám kvôli nedostatku vzdelávacích zdrojov.

Taktiež máme dôkazy, že tí najsofistikovanejší investori kupujú kryptomeny. Prieskum spoločnosti Fidelity odhalil, že až 36% inštitucionálnych investorov vlastní Bitcoin a až neuveriteľných 80% to zvažuje do budúcnosti.

Finančne negramotní občania tak sú v dobrej spoločnosti. Len nech kupujú kvalitné coiny a nepredávajú v strate. To je základ. Bolo by zaujímavé získať dáta za rok 2020. Máme všetky dôvody veriť, že v tomto roku sa veľa zmenilo v prospech digitálnych mien.

Viete o tom, že nedávno vznikla prvá kryptobanka?

Prvá kryptobanka v histórii – Prevratný krok, ktorý privedie ku kryptomenám širokú verejnosť

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre