bitcoin

Situácia okolo Bitcoinu sa po šialených rokoch 2017 a 2018, kedy najprv vyrástol do nebies a následne sa prepadol o 85 % pomaly upokojuje. Po prvom kvartáli 2019 prvýkrát po roku vykázal malý zisk a v priebehu apríla predviedol rast o 20 %. Investícia do Bitcoinu v januári 2019 by vám k dnešnému dňu priniesla zisk približne 35 %, čím táto kryptomena prekonala väčšinu ďalších aktív ako napríklad Nasdax 100 index, prípadne S&P 500.

Digitálny svet, zdá sa, víťazí a krypto tento rok zase rýchlo rastie. Charlie Bilello na Twitteri krásne zverejnil porovnanie Bitcoinu s niektorými komoditami, akciovými indexmi, prípadne inými aktívami. Prekonala ho iba ropa, a to približne o tri percentá. Za Bitcoinom je na treťom mieste Nasdaq 100, ktorý zaostáva o 14 %.

Bitcoin tvorí okrúhle dno – sme z najhoršieho vonku?

Na grafe hodnoty Bitcoinu v dolároch sa pomaly vytvára formácia okrúhle dno, ktorá signalizuje otáčanie trendu. Zatiaľ čo v roku 2018 Bitcoin korigoval, masívny nárast zo zimy 2017, teraz už prakticky nemá kam ďalej padať. Zóna 3 200 – 3 800 $ sa osvedčila ako veľmi silný support. Teraz je teda čas pozrieť sa, ako vysoko by mohol stúpnuť.

1D BTC/USD - BitfinexPodobnú situáciu sme tu už raz mali. V roku 2015 Bitcoin začal pomaly rásť a postupne vytvárať zisk. Aj v tomto období pravidelne prekonával rast svetovej ekonomiky a väčšinu akciových indexov. Samozrejme, výkony v minulosti nezaručujú, že podobný rast zažijeme aj v nasledujúcich mesiacoch/rokoch, no vzhľadom na množstvo pozitívneho fundamentu môžeme očakávať, že situácia sa bude naďalej zlepšovať.

Oplatí sa investovať v roku 2019 do Bitcoinu?

Táto otázka bola v minulosti milión krát zodpovedaná a odpoveď je väčšinou rovnaká. Áno! Ale to neznamená, že je to vhodná voľba pre vás! Veľmi záleží na tom, čo od Bitcoinu očakávate a s akým veľkým portfóliom pracujete.

Vo všeobecnosti sa však zdá, že teraz je naozaj správny čas na nákup a Bitcoin znova začína predháňať klasické trhy. Treba sa však rozhodnúť, koľko do krypta vložíte. K tejto téma sa vyjadril aj Wences Cesares – šéf spoločnosti XAPO:

„Myslím si, že ak máte $ 10-miliónové portfólio, mali by ste asi $ 100 000 vložiť do Bitcoinu (teda približne 1 %, ale nie viac, pretože riziko strát tu samozrejme vždy je). Ak Bitcoin zlyhá, portfólio príde o jedno percento, čo väčšina portfólií zvládne. Ale ak Bitcoin naplní svoj potenciál, v priebehu 7 až 10 rokov môže vaša investícia nadoudnúť vyššiu hodnotu, než zvyšok portfólia.“

Samozrejme, toto je rada pre veľké fondy. Ak už máte nejaké „tradičné investície“ môžete popremýšľať o presunutí časti peňazí do krypta. V každom prípade však treba počítať s tým, že tieto peniaze sa vám už nemusia vrátiť.

Rozhodnutie záleží od vás. Situácia vyzerá naozaj presvedčivo a krypto by malo logicky rásť. Ale svet sa často logike vymyká. Ak sa rozhodnete niečo nakúpiť a prerobíte, za tieto straty rozhodne nie sme zodpovední. Sami však v krypto veríme. Myslíme si, že má veľký potenciál a rozhodne sa oplatí zaujímať sa o tento sektor. Až budete schopní urobiť informované rozhodnutie, zíde sa vám nasledujúca (najdôležitejšia) časť tohto článku:

Ako investovať do Bitcoinu tak, aby som zbytočne neprerobil?

Vo všeobecností platí, že pokiaľ pracujete a vediete „normálny život“ tak sa vám asi najviac oplatí rozložiť si nákup na niekoľko mesiacov. Investovať pravidelne a nepozerať sa príliš na aktuálny profit/stratu.

Dlhodobé držanie Bitcoinu sa takmer vždy oplatilo. V časoch, keď trh padá po prasknutí bubliny (napr. v roku 2018), je to náročnejšie. Momentálne sme sa však dostali do bodu, kedy už Bitcoin nemá kam padať.

Rozložením nákupu na dlhšiu dobu spriemerujete nákupnú cenu a pravdepodobne zarobíte viac, než ak by ste nakúpili všetko naraz. Impulzívne nákupy totiž sprevádzajú aj impulzívne predaje a väčšinu ľudí do týchto činností ťahá emócia, čo je recept na katastrofu.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
T-rex

Uvidíme ci to dno nebude mat minimalne 1 velky vybezok dolu hlavou 🙂