Nakupovanie kryptomien podla dca
Nakupovanie kryptomien podla dca. Zdroj: Shutterstock.com/Adisak Riwkratok

Bitcoin je od svojho historického maxima v 70-percentnej korekcii a zdá sa, že sila nakupujúcich stále chýba. Napriek tomu mnoho investorov už istú dobu akumuluje. Kedy je však ten správny moment na nakupovanie kryptomien? Je vôbec možné nakúpiť dno korekcie?

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že z dlhodobého hľadiska nie je možné prekonať trh. Inak povedané, nie je reálne, aby investor trafil všetky lokálne maximá a minimá. Krátkodobo to možné je, či už správnou analýzou, alebo s istou dávkou šťastia. Ako však nakupovať, aby sme čo najviac eliminovali riziko?

Namiesto snahy načasovať trh, mnohí investori používajú stratégiu nazývanú priemerovanie dolárových nákladov (DCA – dollar cost averaging). Cieľom je zníženie vplyvu volatility trhu investovaním menšej sumy v pravidelnom intervale.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Robert Kiyosaki: „Bitcoin bude čakať ďalší veľký pokles!“

Prečo je DCA najjednoduchšou stratégiou?

DCA môže byť tou správnou voľbou pre tých, ktorí z dlhodobého hľadiska veria kryptomenám a ich zhodnoteniu. Navyše, nie je potrebná znalosť fundamentálnej a technickej analýzy. Táto stratégia je dokonca z dlhodobého hľadiska viac zisková ako snaha o časovanie trhu. Tu sú situácie, keď sa DCA predovšetkým oplatí:

  • Ak si investor myslí, že ceny klesnú, ale je pravdepodobné, že sa v dlhodobom horizonte zotavia. Práve tu môže použiť DCA na investovanie v období, počas ktorého si myslí, že príde k pohybu smerom nadol. Výsledkom je, že postupne vykupuje pokles, rovnako ako to robia mnohí počas aktuálnej korekcie BTC.
  • Zabezpečenie počas volatility. DCA sa snaží bojovať s volatilitou trhu prostredníctvom priemerovania nákupnej ceny z dlhodobého hľadiska. Ak je na trhu volatilné obdobie, investor môže taktiež použiť túto stratégiu.
  • Vyhýbanie sa FOMO a obchodovaniu na základe emócií. DCA je prístup k investovaniu založený na pravidlách. Začiatočníci sa často dostanú do pasce emocionálneho obchodovania, kde rozhodnutia o nákupe a predaji podliehajú psychologickým faktorom, ako je strach alebo chamtivosť. To vedie investorov k veľkým stratám.

Na záver teda môžeme túto známu stratégiu zhodnotiť ako za najjednoduchší prístup obchodovania kryptomien pre začiatočníkov.

Mohlo by ťa zaujímať: Návod ako uchovať hodnotu peňazí a zarobiť v čase vysokej inflácie