Ubehlo už presne 6 mesiacov od publikovania zatiaľ posledného dielu na Elliotove vlny. Aj preto by som v skratke pripomenul, čo vlastné sú. Keďže na trhu sa striedajú bullish trendy s bearish trendmi, tak tam môžeme nájsť isté podobnosti, ktoré sa neustále dokola opakujú. Tieto cykly sa veľmi dobre dajú obchodovať cez Elliotove vlny. Pokiaľ sa naučíme niekoľko pravidiel, ktoré obsahuje teória, tak odhadovať ďalší cenový vývoj aj na niekoľko rokov nemusí byť zložité.

Predchádzajúce diely si môžete pripomenúť:

Obchodovanie podľa Elliotových vĺn – Originálny spôsob ako predikovať vývoj trhu – 5. časť
Obchodovanie podľa Elliotových vĺn – Základy
Obchodovanie podľa Elliotových vĺn – Ako správne analyzovať graf
Obchodovanie podľa Elliotových vĺn – Týmto chybám by ste sa mali vyhnúť
Obchodovanie podľa Elliotových vĺn – Prečo nie som na burze úspešný?

elliot wave, Ako predikovať cenový vývoj na Bitcoine aj na niekoľko rokov – Elliot wave – 6. časť

V tomto článku sa dozviete:

  • Cykly na trhu
  • História sa opakuje
  • Analyzujeme Bitcoin

Na trhu môžeme sledovať niekoľko možných cenových pohybov alebo štruktúr. Bullish(rast), bearish(pokles) a konsolidácia alebo aj sideways. Bullish trend alebo aj bullish cyklus je zväčša najkratší, ale najlepšie sa na ňom dá zarobiť, keďže všetko rastie. Po raste nasleduje najčastejšie pokles alebo aj bearish cyklus. V tejto štruktúre cena veľmi často spadne až na úplný začiatok celého cyklu, čiže tam kde sa začal veľký rast. Zväčša býva o niečo kratší ako bullish cyklus. A ako posledný cenový vývoj je konsolidácia. Tá býva zo všetkých často najdlhšia a pre traderov je nočnou morou. Keď všetko rastie, tak na tom zarába prakticky každý, aj keď nemá skúsenosti s tradingom. V bearish trende, aj keď naopak málokto zarobí, tak skúsenejší obchodníci si idú po zisky cez short sell obchody. V konsolidácii sa ale nedajú takmer vôbec realizovať obchody a veľa traderov práve v tomto štádiu cenového vývoja neúspešne so sklamaním končí s tradingom, pretože im nepriniesol to, čo od neho očakávali. Pokiaľ vieme tieto cenové štruktúry alebo aj cykly rozpoznať na trhu, tak môžeme veľmi ľahko určiť, ktorým smerom pôjde trh.

Niečo z histórie

Približne v roku 2004 sa začal na celom akciovom a indexovom trhu veľký rast. Niektoré aktíva dokonca za niekoľko mesiacov urobili 50 % zisky. Všetko sa ale zastavilo príchodom finančnej krízy v roku 2008, kedy sa začal jeden z najväčších bearish trendov v celej histórii obchodovania. Trval niekoľko rokov, približne do 2012. Nasledovala 2 až 3-ročná konsolidácia. A až následne v roku 2015 väčšina aktív sa dostala na all time high. Podobný vývoj bol aj na Bitcoine v období od 2013 roku až do 2017. Bitcoin niekoľko mesiacov rástol. Potom až do roku 2016 bol v niekoľkoročnej konsolidácii a až časť roka 2016 a celý rok 2017 bol v znamení bullish trendu. Takéto cenové vývoje môžeme sledovať takmer všade. Či už na zlate, nehnuteľnostiach, zamestnanosti alebo aj menových pároch.

Ako analyzovať Bitcoin

Ako teda aktuálne špekulovať na ďalší cenový vývoj napríklad na BTC? Keď si rozoberieme cenový vývoj od roku 2017, tak Bitcoin celý ten rok rástol. Následne roky 2018 a 2019 boli dosť nepríjemné, cena prevažne klesala. Až v druhej polovici roka 2019 sa začala konsolidácia, v ktorej je prakticky Bitcoin ešte doteraz. Takže po skončení tohto konsolidačného cyklu niekedy v budúcnosti môžeme reálne očakávať ďalší rast(podobný, aký bol v roku 2017).

Táto úvaha je ale len príklad možnej špekulácie na BTC pre cenový vývoj na nasledujúce roky, až desaťročia. Nejde o analýzu, a ani o investičné poradenstvo.

Pokiaľ ťa zaujíma obchodovanie cez Elliotove vlny, naši traderi na trading11.com každý deň pripravujú analýzu na niekoľko kryptomien na základe Elliot wave teórie. Ak sa chceš naučiť obchodovať na základe Elliot wave, pridaj sa do našej Vysokej školy tradingu.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of