Ako ochrániť vaše zisky? – RRR a money management

0

Money management a risk management sú veľmi podstatnou časťou obchodovania. Na to, aby ste boli úspešným obchodníkom, potrebujete zvládať tri najdôležitejšie časti (technickú analýzu, psychológiu a money management). Čo si pod tým ale vlastne predstaviť?

Money management a risk management pre všetkých

Možno ide o neznámy alebo pomerne ťažko predstaviteľný pojem, avšak v skutočnosti je to veľmi jednoduché. Money management predstavuje isté pravidlá, ktorými riadite svoje financie pri obchodovaní. Koľko peňazí (alebo % svojho portfólia) dáte do jednotlivých obchodov. S akou sumou začnete obchodovať. A mnoho ďalších otázok spojených s financiami, ktoré obchodujete a ako ich používate.

Risk management na druhej strane hovorí o tom, ako nastavíte stop loss. Chcete riskovať s veľmi úzkym stop lossom, aby ste mali čo najvyšší RRR (risk to reward ratio), alebo radšej dáte väčší stop loss? Pri risk managemente nepochybne platí, že musíte stop loss zadať pri každom obchode a presne podľa vašej stratégie. Ide o silnú disciplínu, ktorá môže byť veľmi náročná na emócie, avšak v nejednom prípade vás dokáže zachrániť a preto musíte „v tomto fungovať ako stroj“ a dodržiavať danú stratégiu.

Čo je RRR a ako ho používať?

Risk to reward ratio (často sa hovorí iba risk/reward ratio) je nástroj, ktorý vám pomôže určiť hodnotu toho, čo riskujete verzus hodnotu toho, čo môžete pri danom obchode zarobiť. RRR 1:1 vám teda hovorí, že aby ste získali jednu jednotku (dolár, Bitcoin, satoshi), riskujete jednu jednotku (dolára, satoshi, Bitcoinu).

Na tradingview viete nájsť tento nástroj pod názvom long position (v prípade long pozície) alebo short position (v prípade shortu). Pri použití daného nástroja sa vám zobrazí pomer (RRR), ktorý vám povie, ako ste na tom v danom obchode s vaším targetom a stop lossom.

Na to, aby ste zistili, aké RRR je pre vás vhodné, je potrebné vedieť, aký aký typ obchodníka chcete byť. Pri každom sú totiž pomery a RRR odlišné. Pri skalpovaní sa odporúča 1:1 až 1,5:1 (avšak skalpovanie sa neodporúča začiatočníkom). Pri day tradingu by ste mali mať RRR aspoň 2:1. V short term tradingu by sa malo RRR pohybovať medzi 3:1 až 5:1 a swing trading by malo byť aspoň vyše 5:1.

Dve pravidlá, ktoré môžu zmeniť vaše obchodovanie

Pri money managemente je potrebné vedieť, koľko do akého obchodu chcete dať a koľko ste ochotní riskovať. Všeobecne sa odporúča investovať max. 10 % z vášho portfólia do jedného obchodu. To znamená maximálne 10 otvorených obchodov (avšak netreba to siliť!). Rovnako v každom obchode je potrebné mať stop loss, ktorý by nemal presahovať viac ako 10 % (čo znamená, že riskujete 1 % z celého vášho kapitálu).

Druhá rada je – ešte predtým, ako chcete začať obchodovať, urobte si back test vašej stratégie, money a risk managementu. Vôbec nie je zlý nápad sa snažiť, aby ste mali stále rovnaké RRR. To vám dokáže najlepšie ukázať, aké výsledky vaša stratégia skutočne prináša.

Záver

Správne zvládanie money a risk managementu môže vyzerať na prvý veľmi jednoducho, ale verte, že je to dosť náročné – hlavne na psychiku obchodníka. Je dobré si uvedomiť, že práve toto sú tie drobné detaily, ktoré na konci dokážu vytvoriť markantný rozdiel medzi ziskovými a stratovými obchodníkmi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre