Money management a risk management sú veľmi podstatnou časťou obchodovania. Na to, aby si bol úspešným obchodníkom, potrebuješ zvládať tri najdôležitejšie časti (technickú analýzu, psychológiu a money management). Čo si pod tým ale vlastne predstaviť?
Money management a risk management pre všetkých
Možno ide o neznámy alebo pomerne ťažko predstaviteľný pojem, avšak v skutočnosti je to veľmi jednoduché. Money management predstavuje isté pravidlá, ktorými riadime svoje financie pri obchodovaní. Koľko peňazí (alebo % svojho portfólia) dáš do jednotlivých obchodov. S akou sumou začneš obchodovať. A mnoho ďalších otázok spojených s financiami, ktoré obchoduješ a ako ich používaš.
Risk management na druhej strane hovorí o tom, ako nastaviť príkaz Stop Loss. Chceš riskovať s veľmi úzkym Stop Lossom, aby si mal čo najvyšší RRR (risk to reward ratio), alebo radšej dáš väčší Stop Loss? Pri risk managemente nepochybne platí, že musíš Stop Loss zadať pri každom obchode a presne podľa svojej stratégie. Ide o silnú disciplínu, ktorá môže byť veľmi náročná na emócie, avšak v nejednom prípade ťa dokáže zachrániť a preto musíš „v tomto fungovať ako stroj” a dodržiavať danú stratégiu.
Chceš rýchlo nakúpiť/predať kryptomeny a neplatiť obrovské sumy za túto službu? V tom prípade si nájdi overenú zmenáreň, ktorá ťa neokradne na skrytých poplatkoch. My jednoznačne odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na obchodné poplatky.
Čo je RRR a ako ho používať?
Risk to reward ratio (často sa hovorí iba risk/reward ratio) je nástroj, ktorý ti pomôže určiť hodnotu toho, čo riskuješ verzus hodnotu toho, čo môžeš pri danom obchode zarobiť. RRR 1:1 ti teda hovorí, že aby si získal jednu jednotku (dolár, Bitcoin, satoshi), riskuješ jednu jednotku (dolára, satoshi, Bitcoinu).
Na stránke Tradingview vieš nájsť tento nástroj pod názvom Long position (v prípade long pozície) alebo Short position (v prípade shortu). Pri použití daného nástroja sa ti zobrazí pomer (RRR), ktorý ti povie, ako si na tom v danom obchode so svojím targetom a Stop Lossom.
Na to, aby si zistil, aké RRR je pre teba vhodné, je potrebné vedieť, aký typ obchodníka chceš byť. Pri každom sú totiž pomery a RRR odlišné. Pri skalpovaní sa odporúča 1:1 až 1,5:1 (avšak skalpovanie sa neodporúča začiatočníkom). Pri dennom obchodovaní by si mal mať RRR aspoň 2:1. V krátkodobom obchodovaní by sa malo RRR pohybovať medzi 3:1 až 5:1 a pri swingovom obchodovaní by malo byť aspoň vyše 5:1.
Vo VIP Bitcoin Skupine sa naučíš, ako efektívne pracovať so stakingom a trhom. Cieľom tohto projektu je hlavne vzdelávať začínajúcich obchodníkov na burze. Skupina ti zároveň ponúka kompletný obchodný servis od signálov cez webináre až po analýzy trhu. Pokiaľ sa potrebuješ niečo opýtať alebo doladiť, môžeš tak urobiť vždy na štvrtkovom VIP streame. Trading tím ti pomôže. Chcem vstúpiť do skupiny.
Bitcoin Skupinu sleduj aj na Telegrame: https://t.me/czsktrader
Dve pravidlá, ktoré môžu zmeniť tvoje obchodovanie
Pri money managemente je potrebné vedieť, koľko a do akého obchodu chceš dať a koľko si ochotný riskovať. Všeobecne sa odporúča investovať max. 10 % z tvojho portfólia do jedného obchodu. To znamená maximálne 10 otvorených obchodov (avšak netreba to siliť!). Rovnako v každom obchode je potrebné mať nastavený Stop Loss, ktorý by nemal presahovať viac ako 10 % (čo znamená, že riskuješ 1 % z celého tvojho kapitálu).
Druhá rada je: ešte predtým, ako chceš začať obchodovať, urob si spätný test svojej stratégie, money a risk managementu. Vôbec nie je zlý nápad sa snažiť, aby si mal stále rovnaké RRR. To ti dokáže najlepšie ukázať, aké výsledky tvoja stratégia skutočne prináša.
Záver k money managementu
Správne zvládanie money a risk managementu môže vyzerať na prvý veľmi jednoducho, ale ver mi, že je to dosť náročné – hlavne na psychiku obchodníka. Je dobré si uvedomiť, že práve toto sú tie drobné detaily, ktoré na konci dokážu vytvoriť markantný rozdiel medzi ziskovými a stratovými obchodníkmi.