Ako by mohla Európa obmedziť rastúce ceny energií?

Ekonomika
Ceny energií. Zdroj: Shutterstock.com/Maryia_K
Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Európska únia má v úmysle oddeliť ceny elektriny od cien plynu. V pláne sú aj dlhodobé reformy zamerané na obnoviteľnú energiu. Už dňa 9. septembra sa stretnú ministri energetiky z EÚ s cieľom odbremeniť domácnosti a firmy od vysokých cien energií.

Po obmedzení dodávok z Ruska Európa čelí vysokým nákladom na elektrinu, ktoré sú spôsobené nárastom cien plynu. Prečo sa však tieto dve ceny na seba viažu? V energetickom systéme EÚ určuje veľkoobchodnú cenu elektriny posledná elektráreň potrebná na uspokojenie celého dopytu.

O trh s elektrinou bojujú rôzne zdroje tejto energie. Najprv prichádzajú na rad najlacnejšie a za nimi drahšie, ako napríklad plyn. Plynárne preto v tomto segmente často stanovujú ceny. To je dôvod, prečo je elektrina drahá vďaka rastu cien plynu. Cenu plynu určí globálna konkurencia a kupci bojujú o získanie neruského plynu.

Plynovod Nord Stream 1

Plynovod Nord Stream 1. Zdroj: Shutterstock.com/Kletr

Prečítaj si tiež: „Európa bude v najbližších rokoch čeliť vážnemu nedostatku plynu,” tvrdí belgická politička

Ako by Európa mohla zmeniť ceny energií?

Európska únia má v pláne oddeliť cenu elektriny a plynu. Zastropovanie cien plynu alebo elektriny, ako sme písali včera, už má podporu niektorých členských štátov ako napríklad Belgicka a Španielska. Jednou z možností je aj dohoda členských štátov na cenovom strope plynu, ktorý sa dováža z Ruska. Existujú však obavy, že Rusko by úplne odstavilo export.

Druhou možnosťou je stanovenie stropu ceny plynu vládami. Následne by zaplatili plynárenským spoločnostiam rozdiel medzi zastropovanou a vyššou trhovou cenou. Treťou možnosťou je obmedzenie účasti finančných špekulantov na trhoch s plynom alebo vytvorenie paralelného trhu s energiou poháňanou plynom. Tento trh by bol oddelený od trhu s elektrinou.

Mnohí analytici by však radšej uprednostnili finančnú podporu pre domácnosti s nízkymi príjmami a firmy, namiesto zasahovania do trhu. Aktuálne tak na stole stále zostáva otázka, ako obmedziť náklady na elektrinu.

Mohlo by ťa zaujímať: Zisky ruských spoločností vzrástli o 25 % – zlyhali západné sankcie?

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

5

Koniec lacným nákupom. Temu a Shein dostanú stopku

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.