Zisky ruských spoločností vzrástli o 25 % – Zlyhali západné sankcie?
Zisky ruských spoločností vzrástli o 25 % – Zlyhali západné sankcie? Zdroj: shutterstock.com/SerPhoto

Zisky ruských spoločností v druhom štvrťroku vzrástli o 25 % napriek historicky najrozsiahlejším sankciám zo strany USA, EÚ a ostatných krajín. Napriek razantnosti a rozsahu sankcií ruská ekonomika v súčasnosti nevykazuje predpokladaný pokles a problémy. Je to len priebežný jav, alebo sú skutočne západné sankcie menej účinné, ako sa pôvodne myslelo?

Západné sankcie vs. ziskovosť ruskej ekonomiky

Podľa výpočtov Sberbanku, najväčšej ruskej banky, a na základe údajov Federálneho štatistického úradu zisky ruských firiem vyskočili o 9,5 bilióna rubľov (viac ako 140 miliárd EUR). Medziročný nárast taktiež prekonal 17-percentný nárast spotrebiteľských cien v danom období.

Výsledky za druhý štvrťrok boli veľmi dobré, čo dokazuje odolnosť ruskej ekonomiky. Solídny rast dáva nádej na oživenie podnikových investícií,“ napísali analytici.

Výrobný sektor, ktorý bol obzvlášť tvrdo zasiahnutý, keďže sankcie odrezali kľúčové dovážané komponenty, napriek tomu dosiahol 44 % nárast zisku, zatiaľ čo doprava a skladovanie narástli o 168 %. Zisky v oblasti nehnuteľností a stavebníctva taktiež prudko vzrástli, rovnako aj zisky v hoteloch a stravovacích službách. Je to najmä preto, že Rusi, ktorí zvykli cestovať po Európe, zostali túto sezónu doma vďaka obmedzenej leteckej doprave.

V správe sa taktiež uvádza, že veľkoobchodu a maloobchodu sa tak nedarí, keďže zisky klesli o 13 %, zatiaľ čo zisky v ťažobnom priemysle sa znížili o 51 %, keďže sankcie zasiahli kľúčových výrobcov. V technologickom sektore, z ktorého sa západné spoločnosti hromadne stiahli, sa zisky znížili o 48 %.

Štatistika rôznych odvetvé ruskej ekonomiky
Štatistika rôznych odvetvi ruskej ekonomiky. Zdroj: bloomberg.com

Mohlo by ťa zaujímať: Elon Musk: „Ľudstvo musí naďalej využívať ropu a zemný plyn, inak civilizácia zanikne.”

Prechodný rast?

Renomovaný politológ a prezident Eurasia Group Ian Bremmer povedal, že hoci krátkodobé následky v dôsledku sankcií sú menšie, než sa pôvodne očakávalo, skutočné problémy nastanú po roku 2022.

Na druhej strane Bremmer konštatuje, že by bol veľmi prekvapený, ak by nejaký plyn z Ruska túto zimu vôbec prúdil. Medzitým plynový gigant Gazprom oznámil, že do 3. septembra budú prerušené dodávky plynu na územie EÚ cez plynovod Nord Stream 1. Talianska energetická spoločnosť Eni následne uviedla, že od 31. augusta dostane približne o 7 miliónov m3 ruského plynu menej, ako bolo pôvodne plánované. Trhy na tieto správy reagovali a akcie Gazpromu preukázali 30-percentný nárast.

Politici Európskej únie, Ruskej federácie a Spojených štátoch amerických už pripravujú ekonomiku a občanov na to, že najbližšie roky nebudú jednoduché. Mnohé analýzy od renomovaných inštitúcií poukazujú na to, že súčasná kríza môže mať následky, aké spôsobila Veľká hospodárska kríza. Tá bude mať, mimochodom, za 7 rokov svoje výročie. Zopakuje sa história?

Čítaj ďalej: Začala sa práve globálna kríza? 5 signálov, že nás čaká búrlivé obdobie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance