Dobrá správa z Bruselu: Európska komisia zvažuje zastropovanie cien energií

Ekonomika Dobrá správa z Bruselu: Európska komisia zvažuje zastropovanie cien energií
Dobrá správa z Bruselu: Európska komisia zvažuje zastropovanie cien energií. Zdroj: shutterstock.com/lovelyday12
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vzhľadom na extrémny nárast cien energií v Európe Európska komisia zvažuje pripravenie návrhu, ktorý by zaviedol cenový strop na ceny elektriny. Ide o reakciu na parabolický rast spotovej ceny elektriny na trhoch, ktorá dosiahla za posledné mesiace rekordné hranice v stovkách percent. Na správu upozornila agentúra Reuters a TASR.

Zastropovanie cien energií

O návrhu, ktorý by riešil zavedenie cenového limitu na elektrinu a jej dopyt, dnes hovorila zástupkyňa generálneho riaditeľa energetického oddelenia Európskej komisie Mechthild Wörsdörferová:

„Pracuje sa na núdzových opatreniach v súvislosti s cenami elektriny. Mohlo by dôjsť aj k zníženiu dopytu po elektrine.”

Ako sme vás už v minulosti informovali, cena elektriny len za pár mesiacov narástla o niekoľko stoviek percent. Od roku 2021 ide o rast vyše 2000 %. Tento rast, ako upozorňujú analytici, nie je výsledkom reálnych nákladov na výrobu elektriny, ale špekulácií na trhoch, ktoré vo výsledku určujú výslednú cenu, ktorú spotrebitelia platia. Preto aj keď sú napríklad náklady na výrobu elektriny 50 eur, pokiaľ sa cena elektriny na burze v Nemecku (ktoré určuje cenu komodity) drží na 1000 eurách, záväzná je burzová cena.

Cena elektriny na burze

Cena elektriny na burze. Zdroj: Kurzy.sk

Zasiahne regulátor?

Tomu sa podľa posledných informácií pokúsi zabrániť Európska komisia vytvorením stropovej ceny, ktorá by mala znemožniť ďalšie parabolické rasty. Keďže trh nepodlieha regulácii do takej miery, aby mohla byť kontrolovaná koncová cena, špekulanti na burze dokážu vystreliť cenu vysoko, pretože môžu. Niektorí analytici trhov upozorňujú, že trhy sa na základe súčasného správania investorov s elektrinou zdiskreditovali. To môže viesť k zásahu regulátora, aby sa podobný scenár už nezopakoval.

Konkrétne opatrenia predstaví šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová 14. septembra. Ešte predtým sa uskutočni 9. septembra mimoriadne zasadnutie ministrov energetiky zo všetkých krajín EÚ, ktorí budú diskutovať o súčasnom náraste cien energií a hrozbách pre domácnosti. Jednou z možností, ako zareagovať na súčasný rast, je zaviesť zdanenie neočakavých ziskov spoločností, ktoré na energetickej kríze zarobili. Zisky zo zdanenia sa môžu použiť ako kompenzácia za vyššie účty za elektrinu.

Čítaj ďalej: Ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vzrástli o takmer 50 %!