Agentúra Fitch varuje: Slovenská ekonomika upadá

Ekonomika Slovensko dostalo zlý rating.
Slovensko dostalo zlý rating. Zdroj: shutterstock.com/Natanael Ginting/4kclips
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovensko získalo od medzinárodnej agentúry Fitch Ratings úverový rating na úrovni A s negatívnym výhľadom. Ekonomika ťaží predovšetkým z členstva v Európskej únii a eurozóne, čo zabezpečuje pomerne stabilnú makroekonomickú politiku a konkurencieschopnosť exportu, uvádza správa denníka SME.

Slovensko má zaznamenať rast HDP

Pozitívnou stránkou je fakt, že Slovensko zaznamenáva rast HDP vďaka stabilnej domácej spotrebe. Agentúra predpovedá, že HDP bude rásť v roku 2024 o 1,9 % a v roku 2025 až o 2,5 %. Čistý zahraničný dlh má klesnúť pod úroveň 30 % HDP do roku 2025 a deficit bežného účtu na 2,1 % HDP. Fitch taktiež považuje bankový sektor za zdravý a stabilný s dobrou kvalitou aktív.

Negatívny výhľad predstavuje predovšetkým nejasný politický rámec po nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa uskutočnia v septembri. Týka sa to predovšetkým fiškálnej oblasti a makroekonomických dopadov vojny na Ukrajine.

Vývoj verejného dlhu voči HDP

Vývoj verejného dlhu voči HDP. Zdroj: openiazoch.sk

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dlh verejnej správy je rekordný

Napriek vyššie spomenutým pozitívnym trendom v oblasti makroekonomických ukazovateľov agentúra Fitch ostáva pri negatívnom výhľade. Svoj výhľad zmení na stabilný, až keď sa Slovensku podarí znížiť dlh verejnej správy. Ten na Slovensku dosahuje rekordnú úroveň 62,2 %. Verejný dlh Slovenskej republiky ešte nikdy nedosahoval takú vysokú úroveň ako v posledných rokoch.

Novela zákona o dlhovej brzde je jednou z najväčších priorít rezortu financií. Rezort financií sa zaviazal vyriešiť tento problém čo najskôr a predstaviť konkrétne opatrenia. Tie sa majú zamerať na zvyšovanie príjmov a škrtanie výdavkov. Do platnosti vstúpia pravdepodobne už od januára 2024.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko doplatilo na ignoráciu potrebných reforiem z minulosti

Na stav verejných financií už skôr upozornil aj Michal Horváth, minister financií vládneho kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora. Slovensko totiž doplatilo na ignoráciu potrebných reforiem z minulosti. Zadlženie je jeden z hlavných problémov, ktorému čelí národná ekonomika.

Nedávno dokonca vznikali aj obavy z bankrotu Slovenska. Stav verejných financií je najhorší zo všetkých členských štátov Európskej únie, no zatiaľ bankrot nehrozí. Ak ale nedôjde k ozdraveniu verejných financií, riziko bankrotu do 10 až 15 rokov je reálne.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia na Slovensku opäť klesla. Máme ju však najvyššiu v celej eurozóne

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.