Ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vzrástli o takmer 50 %!

Novinky Ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vzrástli o takmer 50 %
Ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vzrástli o takmer 50 %. Zdroj: Shutterstock.com/foto.grafs
Okazio PCKvakomat mobil

Udalosti tohto roka sa negatívne podpísali na všetkých odvetviach. Ekonomika sa po pandemickej kríze začala prebúdzať, no prišla tvrdá rana v podobe vojny na Ukrajine a rastúcej inflácie. Z týchto dôvodov trpia prakticky všetky odvetvia priemyslu. Domácnosti trápia najmä vysoké ceny energií a potravín. Energetická a potravinová kríza je teda za dverami a podľa posledných správ sa problémy majú naplno prejaviť v najbližších týždňoch.

Potravinová kríza tlačí ceny hore

Júl mal byť z hľadiska cien potravín pozitívny. V obchodných reťazcoch sme však tento faktor vôbec nepociťovali, skôr naopak. Ako sa pripraviť na potravinovú krízu sme vás v minulosti informovali v článku: Hrozba potravinovej krízy rastie – čo čakať a na čo sa pripraviť.

Júlové predpoklady sa tak nenaplnili. Aj keď ceny potravín podľa agentúry Bloomberg klesali viac ako štyri po sebe idúce mesiace, výrobcom sa v dôsledku vojny na Ukrajine výrazne zvýšili výrobné náklady.

Inflácia cien potravín v EÚ

Inflácia cien potravín v EÚ. Zdroj: tradingeconomics.com

Prečítaj si tiež: Ako investovať v súčasnej recesii?

Ceny poľnohospodárskych výrobkov lámu rekordy

Počas predchádzajúceho mesiaca boli ceny poľnohospodárskych výrobkov v medziročnom porovnaní vyššie o 49,5 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa rast odzrkadlil aj na cenách rastlinných výrobkov, ktoré v porovnaní s minulým rokom vzrástli až o 57 %, v prípade živočíšnych výrobkov to bolo 21,5 %. Rastlinné výrobky prudko vystrelili aj ceny obilnín, ktoré v medziročnom porovnaní vzrástli o astronomických 73 %.

V porovnaní s ďalšími sektormi sú ceny poľnohospodárskych výrobkov v medziročnom porovnaní jasným lídrom. Bližšie porovnanie môžeme vidieť na nasledujúcom grafe.

Medziročné porovnanie cien vo výrobnej sfére

Medziročné porovnanie cien vo výrobnej sfére. Zdroj: Štatistický úrad SR

Historické suchá, ktorým čelí mnoho krajín sveta, problematizuje nielen obchodnú prepravu, ktorá pre vysychajúce riečne toky stagnuje, ale ohrozuje predovšetkým aj úrodu. Zatiaľ čo aktuálny stav rastu cien potravín odráža dozvuky pandemických reštrikcií, následky geopolitického napätia medzi Ruskom a Západom sa v zdražovaní potravín a služieb s nimi spojených prejaví až neskôr. Ako reagovať na potravinovú krízu si môžete prečítať tu: Aktuálne: Energetická kríza spôsobí explóziu rastu cien potravín, varuje Bloomberg

txbtxb