EÚ chce kontrolovať vaše peniaze a už sa to ani nesnaží skrývať. Nová správa o CBDC

Ekonomika Nová správa o CBDC
Nová správa o CBDC. Zdroj: shutterstock.com/AliaksaB
Okazio PCFreedum fighter mobil

Európska centrálna banka nedávno opäť potvrdila svoj plán na zavedenie digitálneho eura, tzv. CBDC (z ang. Central Bank Digital Currency). V najnovšej správe považuje implementáciu digitálnej meny ako „jediné riešenie” na zachovanie súčasného menového systému.

EÚ a digitálne euro

S rastúcou obľubou kryptomien medzi bežnými ľuďmi rastie aj obáva vlád z nedostatočnej regulácie tohto sektoru a deficitu kontroly nad peniazmi svojich občanov. To, že ide predovšetkým o kontrolou, dokazuje príklad totalitnej Číny, ktorá razantne zakázala akékoľvek obchodovanie s kryptomenami a zaviedla digitálny juan, ktorý jej umožňuje sledovať pohyb všetkých transakcií, ktoré vykonávajú jej občania.

Nie je to nič prekvapivé pre autoritársky režim, ktorý bežne eviduje svojich občanov, avšak správy z demokratických krajín vrátane štátov EÚ o túžbe zaviesť CBDC vyvoláva otázku, o čo vlastne ide. Väčšina obyvateľov západného sveta stále nepoužíva kryptomeny a aj tí, ktorí do týchto aktív investujú, nerozumejú vždy tejto technológii. Preto je len pochopiteľné, že drvivá väčšina ľudí nevie, čo predstavuje digitálne euro pre občanov EÚ.

Čítaj tiež: Digitálne meny centrálnych bánk: predstavujú hrozbu demokracie?

Postupná menová totalita

Najnovšia správa Európskej centrálnej banky prekvapila konštatovaním, že digitálne euro je akousi jedinou spásou pre kolabujúce ekonomiky Únie. ECB argumentuje technologickou revolúciou, ktorá prekonáva ideu hotovosti. Tá sa podľa správy ECB „nehodí pre digitálny vek”. Tento argument je značne kontroverzný, pretože hotovosť doteraz predstavovala akýsi nepísaný symbol občianskej autonómie a slobody, na ktorú doteraz štát ako mocenská entita nesiahla.

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľado o všetkých finančných pohyboch

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľado o všetkých finančných pohyboch. Zdroj: shutterstock.com/Panchenko Vladimir

Pre niekoho to môže pôsobiť naivne až konšpiračné, no za posledné roky je voči hotovosti vedená tichá vojna, ktorá vo výsledku má viesť k jej úplnej likvidácii. Dôkazom sú čoraz väčšie obmedzenia pri platení a držaní hotovosti. Argument boja proti praniu špinavých peňazí vždy legitimizuje nejaké nové obmedzenie, pričom automaticky podozrieva občanov z nekalej činnosti a už dopredu ich obmedzením hotovosti sankcionuje. Ak si chcete napríklad odniesť z alebo do EÚ hotovosť vo výške 10 000 a viac eur, ste podľa nariadenia 2018/1672 povinní nahlásiť colným orgánom túto sumu.

Digitálne euro bude časom povinné

Medzi špecialistami na technológiu blockchain a analytikmi, ktorí sa venujú problematike digitálnym mien, panujú nemalé obavy z toho, akým smerom sa vlády vzhľadom na CBDC uberajú. Zatiaľ čo myšlienka kryptomien mala viesť k decentralizácii a akejsi neomodernej renesancii súkromných peňazí, reakcie vlád idú presne opačným smerom. ECB argumentuje v dokumente, že občania používaním kryptomien sa aj tak čoraz viac zriekajú súkromia pri ich používaní, a tak aj v prípade digitálneho eura by otázka súkromia nemala až tak prekážať, povedané laicky.

No používatelia sa tak rozhodli slobodne so všetkými následkami, zatiaľ čo digitálne euro, ak má splniť utopický sen o záchrane disfunkčného menového systému, by muselo byť ľuďom centralizovane nanútené. A tu nie je žiadna zmienka o slobode. Inak by sa ECB nevyjadrovala o digitálnom eure ako o „svätom gráli” menového systému. Pravdepodobne zo začiatku bude CBDC prezentované ako dobrovoľné, no časom, pod vplyvom cielenej propagandy a sľubovaných benefitov, ho bude akceptovať čoraz viac ľudí.

Čítaj ďalej: Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier

txbtxb