Na burze platí jednoduchá poučka: nakupuj, keď je všetko dole, predávaj, keď je hore. V praxi ale platí viac premenných, preto je veľmi ťažké túto teóriu dodržiavať. Rozdiel medzi ziskovými obchodníkmi, ktorí dokážu úspešne prejsť lepšími aj horšími obdobiami, oproti stratovým, je v informáciách a skúsenostiach, ktorými disponujú.
Do dnešného článku som preto vybral niekoľko tipov, ako pracujem s kapitálom a neriešim cenový vývoj, iba mám nastavenú stratégiu, ktorá vychádza z dlhodobého sledovania trhov.
Prečo je veľmi ťažké kupovať na dne?
V prvom rade nikto na svete nevie, kedy Bitcoin či najväčší akciový index sveta dosiahne presne dno. Situácia na finančných trhoch sa mení každý deň. Určite môže pomôcť stratégia DCA, teda pravidelné nakupovanie daného aktíva či aktív bez ohľadu na cenu. To ale neznamená, že náš primárny cieľ by mal byť čakanie, kým trh spadne na úplne dno.
Druhý hlavný dôvod, prečo je veľmi ťažké nakupovať v krízach, je nedostatok likvidity. Väčšina ľudí počas krízy musí hlboko siahnuť do vrecka a jednoducho nemá už navyše peniaze, aby mohla sporiť alebo investovať na burze. Dokonca v drastických prípadoch sú ľudia nútení predávať svoje aktíva častokrát v strate.
Vtedy prichádzajú na rád veľké fondy a miliardári, ktorí nakupujú náš majetok/aktíva za lacno a ešte viac bohatnú na úkor neskúsených investorov. Tento proces funguje na burze odjakživa. Príklad takéhoto cyklu, ktorý sa neustále opakuje, môžeme vidieť na grafike vyššie.
Ako sa nestať zlým investorom
Úplne najpodstatnejšou vecou je náš rozpočet. Práve ten stojí za akýmkoľvek úkonom na burze a vychádzajú z neho prípadné straty alebo zisky.
Nie je správne investovať na burze nadmerné množstvo kapitálu, než si vieme dovoliť. A už vôbec nie je správne ísť na páku či vziať si úver. Samozrejme, nesprávne je aj nechať doma ležať naše úspory.
Preto najjednoduchšie je použiť zlatú strednú cestu – pozrieť sa bližšie na náš rozpočet a zvážiť, koľko si môžem dovoliť investovať. Pokiaľ viem, že posledné dva roky mi každý mesiac zostáva okolo 50 eur navyše, tak približne túto sumu by som mohol investovať.
Pre ešte lepšiu optimalizáciu si nejakú časť, napríklad 10 eur, nechajte na horšie časy. Pre prípady, keď trh ďalej klesne alebo príde ešte horšie finančné obdobie.
Čo by sme mali (ne)robiť, ak trh klesá?
Podstata celej myšlienky je v tom, aby sme skutočne investovali iba primeranú sumu nášmu rozpočtu, koľko si môžeme dovoliť. Ako sme písali v našom minulom článku, najlepšie je použiť metódu 5 rokov, ktorá je overená na 100-ročnej histórii trhov.
Počas krízy môže pomôcť aj uvažovať nad tým, kde míňať menej a snažiť sa šetriť. Na túto tému si môžeš prečítať aj naše ďalšie články:
- 5 tipov, ako veľmi jednoducho vylepšiť svoj investičný systém na burze
- Prečo by sme každý mali mať tzv. plán B a ako si ho vytvoriť?
- 5 tipov ako úspešne prežiť finančnú krízu
Je teraz správny čas na nákup?
Takmer všetko vrátane zlata, ktoré by malo byť poistkou pred infláciou a krízami, je v tomto roku v strate. Ako bolo spomenuté v článku, tak najznámejší investori ako Warren Buffett robia nákupy, keď trh klesá a keď rastie, tak profitujú.
Čiže práve v nákupe na dne, respektíve po poklese sa tvorí hodnota našich investícií. Nezáleží, či kúpime Bitcoin za aktuálnu cenu okolo 20 000 dolárov a spadne na 15 000 dolárov a potom pôjde na historické maximu. Pokiaľ veríme dlhodobo danému aktívu, vždy má zmysel doň investovať (nielen do Bitcoinu). O to väčší zmysel to dáva v súčasnosti, keď je po masívnych poklesoch.