Kryptomena najväčšej burzy Binance, token BNB, sa počas posledného rastúceho trhu ukázal ako istá a stabilná investícia. Hoci sa nachádza spolu s väčšinou trhu v medveďom trende, kryptomena si udržala veľkú časť svojej hodnoty a na rozdiel od iných kryptomien je stále veľa jej držiteľov v zisku.
Keď sa pozrieme na graf nižšie, konkrétne na február roku 2021, môžeme vidieť, že v tom čase token BNB vstúpil do dlhodobého rastového trendu, ktorý sa skončil maximom 690 dolárov za 1 BNB. Z februára 2021 do 10. mája 2021 spravilo BNB 1507 %, čo je na 4 mesiace slušný výkon. BNB z ceny 43 dolárov vyskočilo na 690 a keď sa pozrieme na aktuálnu cenu, môžeme vidieť, že investori, ktorí nakúpili vo februári 2021, sú stále v zisku 308 %, pokiaľ zohľadňujeme nedávne minimum na 184 dolárov za BNB. Napriek medvediemu trhu preto nie všetky kryptomeny zažili poklesy, ktoré by úplne vymazali ich rast počas býčieho trhu.
Potenciál BNB
Token BNB nie je len špekulatívna investícia pre investorov, ale má širšie využitie v rámci platformy a ekosystému burzy Binance. BNB slúži ako úhrada poplatkov pre používateľov burzy Binance, možno ho používať na staking, ako finančný nástroj zhodnotenia v rôznych produktoch burzy či ako úhradu za transakčné poplatky v sieti Binance Smart Chain (BEP-20). Pri pohľade na graf za uplynulý rok môže investor cítiť skepticizmus, či má význam investovať do kryptomeny, ktorá zažila taký rast. Pozrime sa teraz na niekoľko pozitívnych a negatívnych faktorov, ktoré nám môžu pomôcť pri posúdení rizík a výhod.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: 5 dôležitých ponaučení z predchádzajúceho rastúceho cyklu
BNB je deflačný token, to znamená, že každý kvartál sa spáli istá časť tokenov. V praxi sa to prejaví na znížení dostupnosti tokenov a logicky na väčšom dopyte, keďže BNB je potrebný pri platení za transakcie. Počet mincí je limitovaný na 200-miliónov, pričom cieľom je spaľovaním znížiť tento počet na polovicu, teda na 100-miliónov. Dodnes bolo spálených takmer 38-miliónov (37 447 665,48 BNB).
S tým súvisí aj ďalší významný fundament, a to rast siete Binance Smart Chain. BNB nie je závislé od existencie burzy Binance. Ak by burza aj zanikla, ekosystém postavený na sieti bude aj naďalej existovať a token bude mať svoju úlohu. Keďže ekosystém naďalej rastie, získava nové investície a budujú sa na ňom nové projekty, nemožno ho považovať len za špekuláciu. Existujú tu však aj riziká, ktoré je potrebné spomenúť.
Riziká
Burza Binance je najväčšia kryptomenová burza, a preto sa ľahko a rýchlo dostala do pozornosti regulátorov. Dodnes je vyšetrovaná v niektorých krajinách vrátane Ameriky, kde sa odohráva proces so SEC-om. Výsledok tohto sporu v neprospech burzy môže viesť k delistovaniu BNB tokenu v americkej filiálke Binance (Binance.US).
Potenciálnou hrozbou a rizikom pre investorov je zistenie, že 163-miliónov tokenov BNB drží len 10 peňaženiek, ktoré akýmkoľvek pohybom dokážu výrazne pohnúť cenou. Štyri peňaženky, ako v jednom tweete uviedol CEO burzy Changpeng Zhao, patria tímu Binance a predstavujú až 40 % všetkých tokenov. Podľa niektorých analytikov ide o peňaženky priamo Zhaoa. Väčšinu tokenov tak vlastnia extrémne bohaté entity, čo sa môže stať neskôr predmetom vyšetrovania regulátorov.
V súčasnosti však patri BNB medzi vysoko kvalitné kryptomeny so silným fundamentom, rastúcim ekosystémom, veľkými investíciami a cenou, ktorá sa drží lepšie, ako iné altcoiny. Doteraz predstavoval token relatívne stabilnú a ziskovú investíciu, ktorá môže byť lákavá pre investorov, ktorí hľadajú konzervatívnejšie investície.
Čítaj ďalej: Ako dlho môžu trvať obdobia poklesov na trhu s kryptomenami?