Čína rok po zákaze ťažby kryptomien – stále tu beží približne 100 bitcoinových uzlov!

Novinky Ťažba kryptomien v Číne má prekvapivý záver
Ťažba kryptomien v Číne má prekvapivý záver. Zdroj: Shutterstock, Vladimir Kazakov
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ako to vyzerá v Číne rok po tom, čo bola zakázaná ťažba kryptomien? Prekvapivo, keďže stále je totiž aktívnych takmer 100 bitcoinových uzlov. Ako je to možné?

Ťažba kryptomien v Číne

Čínska vláda pred rokom zakázala prakticky všetko, čo sa týka kryptomien. Sem, samozrejme, spadá aj ťažba kryptomien. Napriek tejto prísnej legislatíve v krajine stále fungujú desiatky uzlov BTC. Ako je to možné?

Touto problematikou sa zaoberala aj kryptomenová analytická platforma Bitrawr. Podľa údajov tejto spoločnosti je rok po celoštátnom zákaze ťažby kryptomien na území Číny stále aktívnych 94 uzlov, ktoré zabezpečujú sieť Bitcoin.

Prečítaj si tiež: Bitcoin získal prvú týždennú zelenú sviečku za posledných 10 týždňov

Čo je to uzol? Ide o zariadenie alebo softvér, na ktorom ide protokol na ťažbu BTC. Tieto uzly v podstate zachovávajú databázu všetkých transakcií Bitcoinu, či už úplne, alebo čiastočne. Uzly sú navzájom prepojené a zabezpečujú dodržiavanie pravidiel konsenzu.

Počet aktívnych uzlov v Číne zobrazený na mape

Počet aktívnych uzlov v Číne zobrazený na mape. Zdroj: Bitrawr

Živá mapa platformy Bitrawr zobrazuje koncentráciu verejných bitcoinových uzlov nachádzajúcich sa v krajinách po celom svete. Okrem iného platforma zobrazuje aj rozpis dosiahnuteľných uzlov v jednotlivých krajinách.

Koncentrácia dosiahnuteľných uzlov Bitcoinu v krajinách po celom svete

Koncentrácia dosiahnuteľných uzlov Bitcoinu v krajinách po celom svete. Zdroj: Bitrawr

Podľa tejto mapy v Číne všetko funguje aj napriek zákazu úradov. Chystá sa Čína urobiť nejaký prekvapivý ťah? Vďaka ťažiarom, ktorí sú stále aktívni, je Čína opäť na popredných miestach v produkcii BTC. V polovici mája boli zverejnené informácie, že jedna z prevádzok v Číne sa od septembra 2021 do januára 2022 podieľala na celkovom hash rate Bitcoinu v celkovej výške až 20 %.

Pred nedávnom Šanghajský najvyšší ľudový súd rozhodol, že Bitcoin predsa len má určitú ekonomickú hodnotu a zároveň je virtuálnym aktívom chráneným zákonmi krajiny vrátane zákona o vlastníckych právach.

Uvidíme, ako sa teda celá táto situácia v Číne posunie. Ak o tomto stave vláda vie, je to pomerne prekvapivé a zároveň to otvára množstvo otázok.

Čítaj ďalej: Biely dom plánuje v auguste zverejniť správu o ťažbe kryptomien. Čo očakávať?

Okazio PCOkazio mobil