Včera sme vám priniesli článok, kde sme sa zaoberali stručne tým, čo je to Ponziho schéma, na akých princípoch funguje a na čo si dávať pozor v prípade, ak sa hovorí o kryptomenách ako o Ponziho schéme. V dnešnom článku sa pozrieme na známy prípad Ponziho schémy, ktorý pripravil mnohých ľudí o miliardy dolárov. Reč je o kryptomene OneCoin.
OneCoin
Za kryptomenou OneCoin stáli spoločnosti OneCoin Ltd. a OneLife Network Ltd., ktoré založila v roku 2014 Bulharka Ruja Ignatova. Podvodnému projektu sa podarilo vyzbierať vyše 4 miliardy dolárov a následne jeho zakladateľka v roku 2017 „zmizla”. Spoluzakladateľ Sebastian Greenwood po prevalení podvodu skončil v USA vo väzení.
Projekt bol zameraný na predaj študijných materiálov, ktoré sa vo väčšine prípadov ukázali ako plagiáty. Minca OneCoin sa neobchodovala ani sa nedala využiť na kúpu niečo iného. Spôsob, akým spoločnosť fungovala, sa podobal schéme viacúrovňového marketingu (MLM), v rámci ktorej boli kupujúci kurzových materiálov platení za nábor nových kupujúcich. Kupujúci balíkov kurzov mali dostať tokeny, ktoré sa dali použiť na ťažbu mincí OneCoin. Veľká časť ponúkaného materiálu kurzov bola údajne plagiátom.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Ponziho schéma: o čo ide a ako ju rozpoznať?
Podvod od začiatku
Ruja Ignatova po založení projektu tvrdila, že ide o klasickú kryptomenu. OneCoiny sa mali dať ťažiť (k dispozícii bolo 120 miliárd mincí) a používať na platby, dokonca mali mať elektronickú peňaženku. Neexistoval však žiadny model blockchainu OneCoin ani platobný systém. Burzou na výmenu OneCoin za iné meny bola burza OneCoin xcoinx, ktorá bola interným trhom. Členovia mali prístup na burzu, ak si kúpili viac ako len balíček pre začiatočníkov. Už táto uzavretosť projektu pôsobila podozrivo a mala byť výstrahou, že s projektom nie je niečo v poriadku.
V januári 2017 sa burza zavrela a OneCoin zamietol žiadosti o výber peňazí investorov. Už v roku 2016 začali prvé medzinárodné vyšetrovania spoločnosti a začalo sa prvýkrát hovoriť o pyramídovej schéme. Prvýkrát sa tak stalo v Nórsku, kde spoločnosť označili za podvod. Následne maďarská centrálna banka varovala pred tým, že OneCoin je pyramídová schéma. Začiatkom roka 2018 bulharská polícia vykonala raziu v kancelárii spoločnosti. Zakladateľka Ruja zmizla v roku 2017, keď bol na ňu vydaný zatykač. Jej brat Konstantin Ignatov ju nahradil ako manažér spoločnosti. Spoluzakladateľ Greenwood bol zatknutý v roku 2018 a Konstantin bol nakoniec zatknutý v novembri 2019.
Záver
Rozpoznať Ponziho schému nie je jednoduché. Ako ľudia ľahko podliehame chamtivosti a keď niečo vyzerá dobre, hrnieme sa do toho a chceme z toho vyťažiť maximum. Ignorujeme symptómy podvodu a racionalizujeme si, že určite o podvod nejde, a ak to padne, tak snáď až vtedy, keď už budem ziskoví. Veľakrát až spätne zistíme, že niečo bolo podvodom a že signály tu boli, len sme ich prehliadali.
Preto je potrebné sledovať, čo z toho, čo projekt hlása, aj reálne robí. Evidujte signály, klaďte sebe aj ďalším otázky o projekte, o jeho financovaní a plánoch, neinvestujte všetko, buďte kritickí. Zvlášť buďte skeptickí vtedy, keď niečo vyzerá príliš dobre. Pamätajte, projekty nevznikajú preto, aby ste vy na tom zarobili, ale predovšetkým vývojári. Ak niekto tvrdí, že ide o vás, vedzte, že ide o marketing a propagandu spoločnosti.
Čítaj ďalej: Graf na dnes: HDP Spojených štátov kleslo, hrozba recesie rastie