V Amerike bol práve schválený tzv. Zákon o zámorskom užívaní dát (CLOUD) a to skoro tajne – ukrytý bol hlboko vo vnútri rozsiahleho balíčka výdajov presahujúceho bilión USD. Žiadna debata sa o ňom neviedla. Žiadny hlas nezaznel v rozpore so zámerom CLOUDu.
Originál článku v českom jazyku nájdete tu.
Kvôli tomu by zákonodarcovia museli odmietnuť celý rozpočet, prečítať tisíce stránok a riskovať vládny kolaps, aby vôbec mohli podniknúť akékoľvek opozičné kroky. CLOUD znamená rozšírenie právomocí pre medzinárodné vymáhanie práva, pokiaľ ide o on-line činnosť a mohlo by sa to veľmi citeľne dotknúť i kryptokomunity po celom svete.
Tip: Prehľad regulácií vo svete – mapa
Na stránke 2 201 dokumentu s rozsahom 2 232 stránok nájdete tzv. „Objasnenie zákonného zámorského použitia časti dát”, bežne označované ako zákon CLOUD. Je to kombinovaný výplod právnických mozgov v technologických gigantoch ako Apple, Facebook, Microsoft, Google a Yahoo! a podaný bol senátorom Orrinom Hatchom (84 rokov), ktorý je vo funkcii už od roku 1977 (rok prvých Star Wars a spustenia Atari 2600).
Mohlo by vás taktiež zaujímať: SEC prešetruje desiatky kryptomien
Čo je zákon CLOUD?
Spoločné prehlásenie všetkých piatich spoločností uvádza:
„Nový zákon CLOUD odráža rastúci konsenzus v prospech ochrany užívateľov internetu po celom svete a poskytuje logické riešenie pre riadenie cezhraničného prístupu k dátam. Zavedenie tejto dvojstrannej legislatívy je dôležitým krokom k posilneniu a ochrane individuálnych práv na súkromia, znižovaniu medzinárodných konfliktov a udržaniu všetkých vo väčšom bezpečí.”
Už jen taká veta spolu s formou, akou bol zákon schválený, musí nutne vzbudiť podozrenie.
Čo CLOUD znamená v praxi?
Podľa EFF (Electronic Frontier Foundation), ktorá sa ako jediná postavila verejne proti tomuto zákonu, to bude znamenať okrem iného následujúce:
„Americká a cudzinecká polícia bude mať nové mechanizmy na zmocnenie sa osobných dát po celom svete. Vaše súkromné e-maily, vaše online chaty, vaše fotografie z Facebooku, Googlu, Flickru, vaše videá na Snapchate, váš súkromný život online, vaše chvíle zdieľané digitálne medzi tými, ktorým dôverujete, to všetko bude teraz otvorené a vydané na zahraničné vymáhanie práva bez súdneho príkazu a bez obmedzení pri používaní a zdieľaní vašich informácií.”
EFF uvádza ako príklad toto: Londýnski vyšetrovatelia chcú súkromné správy zo služby Slack od Londýnčana, ktorého podozrievajú z bankových podvodov. Londýnska polícia by teraz mohla ísť priamo za americkou spoločnosťou Slack, aby si tieto správy vyžiadala a zhromaždila. Londýnska polícia nemusí nutne potrebovať predchádzajúci súdny príkaz k tejto žiadosti. Londýnska polícia by o tejto žiadosti naviac ani nemusela podozrivého vyrozumieť. A dokonca by londýnska polícia ani pravdepodobne nepotrebovala oznamovať dôvody a dôkazy pre túto požiadavku.
Je veľmi ľahké súkromné správy zo služby Slack nahradiť napríklad súkromnou transakciou s kryptomenou, alebo na burze, ktoré majú sídlo v Amerike. A Londýnčana nahradiť napríklad Čechom alebo Slovákom…
Záver
Ako bude aplikácia tohoto zákona vyzerať v praxi, ešte len uvidíme. Avšak je jasné, že je to veľmi nebezpečný precedens, ktorý naviac počas procesu schvaľovania obišiel akúkoľvek verejnú diskusiu – metóda, ktorá neveští nič dobré.
Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.
Zdroje:
EFF.org
Bitsonline.com
Fxstreet.com
Bitcoin.com