Počet tzv. „mŕtvych” projektov prekročil hranicu 1 700 – podvodníci naďalej víťazia

Novinky Počet mŕtvych projektov narastá
Počet mŕtvych projektov narastá. Zdroj: Shutterstock, Stanslavs
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Počet tzv. „mŕtvych” projektov prekročil hranicu 1 700. Tento stav je dôkazom toho, že svet kryptomien so sebou prináša stále veľmi veľa podvodníkov, ktorým sa častokrát podarí ľahko zbohatnúť.

Počet mŕtvych projektov rastie

Aktuálne trh s kryptomenami ponúka až 19 000 projektov. Z tak obrovského počtu je jasné, že niektoré z nich jednoducho skončili. Nie je však jedno, či išlo o krach alebo podvod. Až 1 700 z nich sa, bohužiaľ, ukázalo ako podvod.

Analytická platforma 99Bitcoins sa zaoberá práve takými projektami, ktoré vykazujú alebo vykazovali podvodné vlastnosti. Medzi najznámejšie patri BitConnect, VegasCoin či Storeum.

Mohlo by ťa zaujímať: Päť signálov, podľa ktorých Ethereum vystrelí na 5 000 USD!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mŕtve projekty teda môžeme špecifikovať ako podvodné, alebo také, pri ktorých prišlo k rozpusteniu tímov vývojárov. Najčastejším problémom sú aj chýbajúce finančné prostriedky. V niektorých prípadoch je možné, že by takéto projekty opäť ožili, ak by mali dostatok financií. Musel by však najprv extrémne vzrásť záujem zo strany investorov.

Jeden z najznámejších kryptomenových podvodov je projekt BitConnect. Do tejto kryptomeny sa naliali obrovské peniaze, no nie do vývoja, ale do marketingu. A to len preto, aby sa neskôr ukázalo, že ide o dokonalú Ponziho schému, ktorá dokázala vygenerovať zisk až 2 miliardy dolárov.

Ďalším známym podvodným projektom je kryptomena SafeMoon. V tomto prípade bolo zo strany analytikov už dávnejšie poukázané na to, že ide o tzv. „pump and dump” projekt. Prednedávnom bol dokonca pri takomto podvode prichytený samotný marketingový šéf SafeMoon Ben Philips, ktorý takto zarobil 12 miliónov dolárov. Napumpoval cenu kryptomeny a následne ju za nadhodnotenú cenu predal.

Ak ste fanúšikom kryptomien, určite ste počuli o kryptomene Squid Game, ktorá bola inšpirovaná populárnym kórejským seriálom na Netflixe. Cena tokenu po spustení seriálu klesla takmer na nulu. Vývojári vzali milióny dolárov a ušli.

Len za minulý rok boli v dôsledku existencie podvodných projektov ukradnuté prostriedky v celkovej hodnote viac ako 2,8 miliardy dolárov. V podstate 7 miliónov dolárov denne.

txbtxb