To, že sa európske štáty pomaly, ale isto chystajú na reguláciu kryptomien, nie je žiadnym prekvapením. Potvrdzujú to aj neustále pribúdajúce vyjadrenia popredných európskych politikov a ekonómov. K tejto téme sa vyjadrila aj prezidentka Európskej centrálnej banky, Christine Lagardeová.
Prečítaj si tiež: El Salvádor dokupuje „dip” – rozpočet sa zvýšil na 150 Bitcoinov!
Lagardeová tvrdí, že kryptomeny nie sú meny
„Kryptomeny nie sú žiadne meny, sú to iba vysoko špekulatívne aktíva, ktoré si možno nárokujú svoju slávu ako meny, no v skutočnosti nimi nie sú”, uviedla prezidentka ECB.
Aj keď má Lagardeová na kryptomeny veľmi obmedzený názor, alternatívu a možnosti vidí najmä v stablecoinoch. Ich šírenie je však podľa nej veľmi nebezpečné, a preto je nutné zaviesť tvrdé regulácie. Stablecoiny zažívajú podľa Lagardeovej veľký technologický prelom aj vďaka šíreniu a propagácií veľkými spoločnosťami. Pre zdravé podnikanie a ekonomiku je nutné tieto projekty kontrolovať.
Digitálne euro
Tlak a popularita dostáva kryptomeny na popredné priečky. Regulácie možno časom prídu, no dovtedy chcú popredné ekonomiky zaútočiť svojimi vlastnými digitálnymi menami.
„Veľmi rada by som túto otázku presadila do našej agendy, nakoľko som presvedčená, že musíme byť pripravení.”
Môže ťa zaujímať: Bitcoin dnes výrazne strácal na hodnote – Čo očakávať tento týždeň?
Chceš rýchlo nakúpiť/predať kryptomeny a neplatiť obrovské sumy za túto službu? V tom prípade si nájdi overenú zmenáreň, ktorá ťa neokradne na skrytých poplatkoch. My jednoznačne odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na obchodné poplatky.
Podľa Lagardeovej však príprava a vývoj digitálneho eura môže trvať až štyri roky. Prezidentka priznala, že ECB k tomuto kroku prinútil najmä tlak zo strany klientov, ktorí považujú digitálne meny za produkt, ktorý je hodný 21. storočia.
Strach popredných ekonomík prichádza najmä z obavy záujmu veľkých spoločností. Tie môžu vďaka kryptomenám a sociálnym sieťam siahnuť po ovládnutí trhu.
Neostáva nám teda nič iné, iba dúfať v umiernenú budúcnosť z hľadiska regulácie kryptomien. V každom prípade, vyjadrení a obáv popredných štátnych predstaviteľov je čoraz viac.