Elon Musk nemá nedostatok ambicióznych, inšpirujúcich a pre niekoho úplne bláznivých nápadov. Pravdepodobne ste počuli o jeho opakovane použiteľných raketách. Plánoch na pokrytie zemegule satelitným Wi-Fi signálom, alebo na vybudovanie dopravnej siete v podzemí LA. Jeden z jeho najnovších podnikov, nazývaný Neuralink, je pravdepodobne jeden z jeho najzaujímavejších.
Neuralink znie ako niečo zo sci-fi filmu
Je založený na vedecko-fantastickom koncepte prepojenia mozgu priamo s počítačmi a inými elektronickými zariadeniami. To by dovoľovalo ovládať zariadenia, stroje, počítače priamo vašimi myšlienkami
Musk verí, že rozhrania mozog/stroj sa stanú súčasťou budúcnosti ľudstva. Spoločnosť Neuralink chce nájsť najlepšie možné spôsoby, ako umožniť spojenie mysle a stroja.
Jedna otázka je však znepokojujúca. Musk a ostatní sa obávajú vplyvu A.I. (umelá inteligencia), na svet. Najmä, aby sa A.I. neobrátila proti ľuďom.
Ambiciózne ciele spoločnosti Neuralink:
- Vytvoriť implantáty s novými vlastnosťami, ktoré možno chirurgicky vložiť do ľudského mozgu. Táto technológia už existuje. Množstvo rôznych implantátov mozgu sa používa pri liečbe slepých pacientov, pacientov s neurologickými ochoreniami a iných ochorení. Avšak tieto implantáty nie sú z veľkej časti autonómne. Neuralink je ambicióznejší. Hľadá lepšie neurónové siete, ktoré po implantácii do mozgu budú reagovať na okolie.
- Umožniť ľuďom mentálnu spoluprácu so zariadeniami okolo nich. V súčasnosti existujú pokročilé bioniky, ktoré dokážu pomocou ”BCIs” (brain-computer interfaces) interpretovať signály mozgu a umožňujú ľuďom ovládať obmedzené pohyby protetických rúk a nôh. Ďalším krokom je prepojenie tejto technológie s implantátmi, ktoré bude možné prepojiť s inými typmi externého softvéru.
- Umožniť ľuďom zhromažďovať dáta prostredníctvom čipu. Znamená to vytvoriť čipy, ktoré môžu zvýšiť mozgovú kapacitu ukladania a spracovania dát. vytvorenie takejto technológie patrí medzi dlhodobejšie ciele projektu Neuralink.
- Liečiť viac zranení. Už sme hovorili o tom, ako sa väčšina súčasných projektov implantácie mozgu snaží pomôcť postihnutým ľuďom zotaviť sa. Ide o ideálny vstupný bod pre spoločnosť Neuralink, aby vyvinula novú technológiu a prišla s novými riešeniami.
V akom štádiu sa projekt nachádza?
Tento podnik je stále trochu zahalený tajomstvom. Spoločnosť, so sídlom v San Franciscu, už získala finančné prostriedky vo výške 27 miliónov dolárov, v súlade registráciou u Americkej komisie pre cenné papiere a burzu. Na základe dostupných dokumentov sa zdá, že Musk bude mať v budúcnosti záujem získať oveľa viac peňazí, ale zatiaľ uviedol, že nepracuje na získavaní ďalších finančných prostriedkov.
Je to vôbec možné?
To je otázka do debaty. Technológia rozhrania počítača typu “brain/computer” v posledných niekoľkých rokoch výrazne pokročila a stále sa vyvíja. Existujú však obavy, ako ďaleko môže toto úsilie zájsť. Ľudský mozog je fantasticky zložitý a existuje aj veľa nezodpovedaných etických otázok. Niektorí sú presvedčení, že táto myšlienka je mimo náš dosah. Leon Musk k nim určite nepatrí.
Svedčí o tom aj nábor inžinierov z rôznych oblastí do centrály so sídlom v San Franciscu. Zaujímavé sú požiadavky na uchádzačov. Spoločnosť oznámila:
“Nevyžadujeme žiadne neurovedecké skúsenosti – ďaleko viac znamená talent a „ťah na bránu”. Očakávame, že väčšina nášho tímu bude pochádzať z iných oblastí a odvetví.“
Nenechajte si ujsť naše spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke