Elon Musk chce priniesť bezplatné WIFI celej planéte
Elon Musk chce priniesť bezplatné WIFI celej planéte Zdroj: shutterstock.com/kavidesigns

Asi všetci poznáme chlapíka, ktorý vynašiel PayPal, vytvoril Tesla Cars, plánuje vytvoriť “SolarCities” a má veľa ďalších skvelých nápadov. Je to Elon Musk. Jeden z jeho plánov je vypustiť na nízku obežnú dráhu viac ako 4 425 satelitov s cieľom poskytnúť bezplatný prístup k internet ľuďom po celom svete.

SpaceX požiadala o povolenie

Spoločnosť SpaceX, vedená Elonom Muskom, požiadala na jar minulého roku americkú vládu o povolenie na prevádzku masívnej siete 4 425 satelitov “plus náhradníkov na obežnej dráhe” pre zabezpečenie vysokorýchlostného globálneho internetového pokrytia.

Dokumenty predložené v americkej Federálnej komisii pre komunikáciu (FCC) navrhujú počiatočné spustenie 800 satelitov na vytvorenie obojsmerného digitálneho komunikačného poľa na pokrytie USA, vrátane Portorika a amerických Panenských ostrovov.

Spoločnosť SpaceX uviedla:

“Systém je navrhnutý tak, aby poskytoval širokú škálu širokopásmových a komunikačných služieb pre rezidenčných, komerčných, inštitucionálnych, vládnych a profesionálnych používateľov na celom svete.”

Základné parametre projektu

Každý z viac ako 4 000 satelitov v plánovanej skupine SpaceX má hmotnosť asi 386 kg.

Umiestnené majú byť v nadmorských výškach od 1 150 km do 1 275 km

Z tejto výšky bude každý satelit schopný pokryť oblasť na zemi s priemerom do  2 120 km.

Projekt, ktorý ohlásil  Musk v januári 2015, by mal stáť  najmenej 10 miliárd dolárov.

Podobné plány majú aj iné spoločnosti

S podobnými plánmi prišli už aj konkurenčné firmy. Sú to napríklad Boeing Co., spoločnosť OneWeb, či Virgin Group. Okrem plánov použiť netradičné riešenia (ako je použitie stratosférických balónov, alebo solárnych lietadiel), sa zväčša projekty sústreďujú na použitie satelitov, aj keď v inej konfigurácii ako SpaceX.

Dovolia regulátori zrealizovať tento projekt?

Práve konkurenčné projekty sú dôvodom, že komisia FCC v októbri minulého roka rozhodla o odložení rozhodnutia s tým, že tieto nové satelitné systémy je potrebné koordinovať pri zdieľaní využívaného spektra.

Keďže operátori, ktorí si už zabezpečili povolenie pre svoje projekty, majú prednosť, SpaceX bude musieť spolupracovať so súpermi, ako sú OneWeb a Telesat. To znamená. že budú musieť obmedziť výkon vysielania, alebo úplne obmedziť prevádzku v niektorých oblastiach, aby nerušili konkurentov.

Čo na to Musk?

Ten sa svojich plánov len tak nevzdáva. V súčasnosti pracuje SpaceX na testovaní satelitov, aby mohol v roku 2019 spustiť svoj projekt širokopásmového internetového pokrytia. Budeme naďalej sledovať, ako projekt napreduje.

Nenechajte si preto ujsť naše spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance