Spoločnosť AMD nedávno prišla na trh so svojimi novými Zen 3 procesormi rady Ryzen 5000 a nezávislé recenzie, ktoré v poslednej dobe vychádzajú, potvrdili vyhlásenia výrobcu. Nové Ryzeny sú skutočne lepšie, než Intel. A to nie len vo viacvláknovom, ale aj jednovláknovom výkone.
Obrovský výkon nových Zen 3 Ryzen 5000 procesorov od AMD
AMD sa podarilo zvýšiť výkon na takt o neuveriteľných 19%. Podobné vylepšenie Intelu väčšinou trvá štyri generácie. Nové Ryzeny vyrobené Zen 3 architektúrou sú tak podstatne výkonnejšie aj napriek tomu, že ich spoločnosť TSMC vyrába rovnakým 7 nm výrobným procesom.
AMD útočí na Intel zo všetkých strán
Nezávislé recenzie hlásia, že nové Ryzeny sú lepšie než čokoľvek, s čím prišiel Intel. Hlavne nový 16-jadrový Ryzen 5950X s boost taktom 4,9 GHz bez problémov zničí akékoľvek modré CPU.
AMD prichádza aj do biznisu s mobilnými procesormi. Červené CPU-čka budeme vídať v stále väčšom počte high-end laptopov. Aj v tejto kategórii jednoznačne vyhrávajú nad Intelmi a to nie len vo výkone, ale aj v spotrebe energie.
AMD tento rok nemá iba špičkové procesory. Novými GPU prekonalo všetko, čo vie ponúknuť Nvidia. RDNA2 GPU architektúra je obrovský skok vpred
Ťažobný výkon Monera na nových Ryzen 5000 CPU
Samozrejme, že tieto výsledky vzrušujú aj minerov, ktorí v nich vidia ešte väčšie zisky z ťažby kryptomien. Monero je ideálny coin na ťažbu. V tomto roku jeho cena začala prudko rásť a na grafe XMR/USD sa vytvoril krásny býčí setup. Monero je aktuálne 14. najväčšia kryptomena podľa kapitalizácie a aktuálne sa obchoduje za 120 $, čo je maximum z roku 2019.
Ťažba Monera na procesoroch je teraz naozaj lukratívna záležitosť, no nové Ryzeny v tom bohužiaľ veľmi nepomáhajú. V porovnaní s Ryzen 3000 procesormi sú na tom dokonca horšie! Ako je to možné?
Ako sú na tom akcie AMD? Analýza technologických gigantov – AMD valcuje konkurenčný Intel
Ryzen 5000 procesory majú problém s latenciou L3 cache pamäte
Nuž, AMD CPU sú vyrobené z čipletov. Na kaźdom čiplete boli v prvej a druhej generácii Zen architektúry 4 jadrá a 16 MB L3 cache pamäte. AMD jednotlivé čiplety spája pomocou rozhrania infinity fabric.
Zen 3 architektúra však prišla s osemjadrovými čipletmi. Osem jadier tak zdieľa 32 MB pamäte cache, čo bohužiaľ zvyšuje latenciu o 100%. Pri ťažbe Monera a ďalších RandomX kryptomien je nízka latencia cache kľúčová, tu teda majú nové Ryzeny oproti tým starým veľkú nevýhodu.
Pri hraní hier niečo také veľmi nevadí, pri ťažbe však áno. Navyše, Ryzen 5000 procesory sú drahšie, než ich predchodcovia.
Cenník v článku: Poznáme európske ceny AMD Ryzen procesorov
Porovnanie Monero hashrate Ryzen 3000 vs. Ryzen 5000
Užívateľ XMRig Dev na Reddite publikoval výsledky svojich testov. Porovnal dva AMD rigy:
- Ryzen 7 3700 X s 2×8 GB RAM s taktom 3200 MHz 14-14-14-28 (tRFC=252)
- Ryzen 5 5600X s 2×16 GB RAM s taktom 3800 MHz 14-13-13-28 (tRFC=236)
RAM nebola bottleneckom ani v jednom z mining rigov. Je ešte vhodné podotknúť, že sa tu porovnáva Ryzen 7 s Ryzen 5 procesorom. To by však nemalo spraviť veľký rozdiel. XMRig Dev Porovnával výkon šiestich jadier na ktorých bežalo 12 vláken s ťažobným softwarom.
Výsledky sú naozaj zaujímavé:
Ryzen 7 3700X teda nový Ryzen 5 5600X prekonal vo všetkých ohľadoch. Môžeme však očakávať, že tieto výsledky sa postupne zlepšia, keď mineri objavia nové optimalizácie ťažobného softwaru pre nové procesory. Aj XMRig Dev krátko po publikovaní týcchto výsledkov prišiel s niekoľkými vylepšeniami, ktoré nájdete na jeho GitHube.
Zatiaľ to nie je potvrdené, ale vieme o ďalších dvoch procesoroch, ktoré AMD uvedie na trh v najbližších mesiacoch:
Vieme o ďalších dvoch AMD procesoroch – 8 a 12 jadro s 65W spotrebou