Ethereum 2.0 PoS, staking, sharding, plasma – Všetko čo potrebujete vedieť

Novinky Ako bude fungovať prechod na Ethereum 2.0 a čo čakať
Ako bude fungovať prechod na Ethereum 2.0 a čo čakať
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ethereum 2.0 je najväčšou zmenou v histórii tejto kryptomeny. Tento systém bol prisľúbený ešte pred siedmimi rokmi vo whitepaperi a po nespočetných odkladoch sa konečne stáva realitou.

Za posledných šesť rokov boli všetky aktualizácie Etherea uvedené formou hard-forkov, teda inkrementálnych updatov, ktoré vyžadovali spoluprácu zo strany ťažiarov. Tentokrát to však bude inak.

Proof of Stake konečne prichádza na Ethereum

Ethereum 2.0 je úplne nový blockchain, ktorý eliminuje rolu minerov. Transakcie v tejto sieti potvrdzujú validátori, ktorí za ich správnosť ručia ETH mincami. Tento systém je tiež známy ako Proof-of-Stake, skrátene PoS a oproti starému Proof-of-Work prináša niekoľko vylepšení.

Ethereum Foundation si od novej platformy sľubuje výrazné zredukovanie spotreby energie, zvýšenie rýchlosti spracovávania transakcií, škálovanie a mnoho ďalších revolučných výhod, ktoré umožnia využitie siete v reálnom svete.

V súčasnom stave je totiž ETH blockchain presýtené transakciami a nedokáže slúžiť väčšiemu počtu ľudí. Je to evidentné hlavne po rozmachu DeFi projektov v tomto roku, po ktorých poplatky za transakcie vyleteli na historické maximum.

Ethereum priemerný poplatok za transakciu

Ethereum priemerný poplatok za transakciu

Takto bude prebiehať prechod na Ethereum 2.0 PoS blockchain

Podľa oficiálneho oznámenia prebehne  spustenie platformy Ethereum 2.0 v troch fázach. V čase písania tohto článku už máme za sebou fázu 0. Spustený bol depozit smart kontrakt, ktorý umožňuje jednosmerné presunutie mincí zo starého blockchainu na nový a vytvorenie validátorských uzlov. Na jeden uzol je potrebných 32 ETH.

Fáza 0 – Beacon Chain

Fáza 0 začala 1.12.2020.

Ak si chcete vytvoriť vlastný validátorský uzol, môžete tak urobiť pomocou oficiálneho launchpadu na stránke Ethereum Foundation.

Vo fáze 0 neexistujú žiadne shardy, Beacon Chain teda bude synchronizovať iba samého seba. V budúcnosti však bude mať za úlohu synchronizovanie všetkých shardov (vysvetlenie nižšie).

Ak chcete stakovať Ethereum na 2.0 blockchaine, počítajte s tým, že je to jednosmerná operácia. Nebudete môcť získať vaše mince späť, dokým sa z nového mainnetu nestane shard vo fáze 1.5.

Prečítajte si: TOP 5 lacných altcoinov, ktoré v roku 2021 čaká veľký rast

Fáza 1.0 – Spustenie shard chainov

Očakávané spustenie v roku 2021

Sharding alebo po slovensky štiepenie blockchainu umožní škálovanie Etherea. Inými slovami, rozštiepenie siete na množstvo častí. To zabezpečí, že po pridaní nových uzlov sa zvýši rýchlosť spracovávania transakcií a smart kontraktov v sieti. Každý nový shard bude znamenať navýšenie výkonu. To je najväčšou výhodou Ethereum 2.0 oproti ostatným projektom.

Očakáva sa, že Fáza 1.0 začne zo 64 shardmi a každý z nich bude spracovávať časť transakcií. To znamená 64-násobné navýšenie rýchlosti. Shardy budú synchronizované vďaka beacon chainu.

Všetky shardy budú fungovať na PoS systéme rovnako, ako beacon chain. Transakcie v nich budú potvrdzovať validátori a nie ťažiari, ako je to pri súčasnom Ethereu 1.0.

Blockchain trilema

Ethereum Foundation shardingom rieši blockchainovú trilemu, podľa ktorej je veľmi ťažké zvýšiť výkon siete bez obetovania bezpečnosti a decentralizácie celého systému.

Vytvoriť pomalý, ale bezpečný a plne decentralizovaný blockchain je jednoduché. Tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto to dokázal už pred dvanástimi rokmi, keď predstavil Bitcoin. Ten je však extrémne pomalý a zvláda iba 5 transakcií za sekundu.

Iné kryptomeny zvládajú oveľa viac. Napríklad EOS je schopné spracovávať až 50 000 transakcií za sekundu, je však extrémne centralizované a pripomína skôr platobnú sieť bánk.

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac, všetko dôležité nájdete v tomto článku, ktorý podrobne vysvetľuje všetky vylepšenia, ktoré Ethereum čakajú.

Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma

Fáza 1.5 – Z mainnetu sa stáva shard

Očakávané spustenie v roku 2021

Až do fázy 1.5 budú transakcie spracovávať mineri na súčasnom Proof-of-Work (PoW) Ethereum 1.0 mainnete. Vo fáze 1.5 sa však z mainnetu oficiálne stane shard a prebehne presun na PoS systém.

Pre majiteľov ETH mincí a používateľov decentralizovaných aplikácií by tento prechod mal prebehnúť bez akýchkoľvek problémov či nutnosti niečo aktualizovať.

Fáza 2 – Plne funkčné shardy

Očakávané spustenie v roku 2021 a neskôr (takmer určite neskôr)

Vo fáze 2 by sa z shardov mali stať plne funkčné synchronizované chainy schopné spracovávať transakcie a smart kontrakty.

Vývojári dostanú možnosť vytvárať nové pravidlá pre jednotlivé shardy, testovať nové protokoly v reálnom čase na plne funkčnom systéme a urýchliť tak vývoj blockchainu. Tie najúspešnejšie zmeny postupne adoptujú ostatné shardy a ďalší vývoj Etherea tak bude decentralizovaný. Tento systém vymyslel v roku 2018 Vitalik Buterin a je známy ako Plazma.

Záver

Bude zaujímavé sledovať, či vývojári skutočne dodržia svoje sľuby a dostanú Ethereum do fázy 1.5 už v roku 2021. Ešte zaujímavé je teraz sledovať prezidentské voľby v USA a hlavne reakcie Trumpa na výsledky z jednotlivých štátov. Situácia je naozaj vypätá a veľmi ľahko sa to môže zvrhnúť a začať občianska vojna.

Demokracia USA v ohrození, hrozí Amerike občianska vojna?

txbtxb