Americké ministerstvo spravodlivosti zverejnilo medzinárodné vyhlásenie v ktorom naznačuje, že end-to-end šifrovanie predstavuje veľké riziko pre verejnú bezpečnosť. V správe z 11. októbra vyzýva technologické spoločnosti,aby spolupracovali s vládami a vytvorili riešenie, ktorú umožní zložkám činným v trestnom stíhaní vyšetrovať zločiny spáchané na internete a sledovať komunikáciu, pokiaľ je to nutné.
Výzvu okrem Ministerstva spravodlivosti USA podpísala aj Veľká Británia, Austrália, India, Japonsko, Nový Zéland a Kanada.
Sledujte nás na facebooku a dostávajte naše spravodajstvo priamo do feedu. Prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu).
End-to-end šifrovanie uľahčí sexuálnym predátorom prístup k deťom! Tvrdí Ministerstvo spravodlivosti USA
Ministerstvo spravodlivosti USA tvrdí, že end-to-end šifrovanie, teda typ šifrovania, v ktorom má prístup k obsahu správ iba odosielateľ a prijímateľ, bezpečnostným zložkám výrazne podkopáva schopnosť vyšetrovať niektoré vážne zločiny a chrániť národnú bezpečnosť. Zároveň prevádzkovateľom internetových komunikačných služieb znemožňuje zakročiť proti sexuálnym predátorom, pedofilom, teroristickej propagande atp.
Na podporenie týchto vyhlásení v správe cituje štatistiky z Národného Centra pre Nezvestné a Zneužívané Deti (skratka – NEMEC), ktoré v roku 2018 získali 18,4 miliónov nahlásení možného zneužívania, z toho celých 12 miliónov z Facebook Messenger aplikácie.
“Tieto nahlásenia môžu zmiznúť, ak bude end-to-end šifrovanie štandardne implementované, pretože súčasné nástroje používané na detekciu nebezpečného správania nefungujú v šifrovaných prostrediach end-to-end.”
Článok pokračuje pod odkazom:
5 spôsobov ako všetci hlúpo a iracionálne míňame peniaze – Mali by sme prestať
Všetko to dáva zmysel, v čom je teda problém?
Je pravdou, že ak sa rozhodneme spraviť tak významný krok a implementovať end-to-end šifrovanie, mali by sme sa zamyslieť, či tým nezľahčujeme život zločincom alebo sexuálnym predátorom. A ak áno, mali by byť patričné vytvorené protiopatrenia.
Problém je však v tom, že podobné taktiky politici už dlho používajú, aby mohli potláčať naše práva, sledovať každý náš krok a zhromažďovať tak masívne množstvá informácií. Podobne, ako to urobili po teroristickom útoku na dvojičky, keď americká vláda dala NSA všeobecný súhlas na kohokoľvek sledovať, ak je to potrebné pre zachovanie národnej bezpečnosti.
NSA následne vyhlásila, že každá správa, každý telefonát a v podstate akákoľvek internetová aktivita, je kritická pre zachovanie národnej bezpečnosti a viac než desať rokov v mene boja proti terorizmu sledovala každého občana USA. A nie len USA. Každého, kto používal internet. Keď sa vďaka Edwardovi Snowdenovi tento špehovací vládny program prevalil, NSA nedokázala ukázať na jediný prípad, v ktorom by toto špehovanie zabránilo teroristickému útoku.
Shenzhen rozdáva $1,5 milióna v kryptomenách! – Robí reklamu digitálnemu juanu
End-to-end šifrovanie je silný nástroj – Treba ho používať opatrne a s rozumom
Po prevalení tohto vládneho programu sa začali hľadať spôsoby, ako zachovať súkromie na internete a zabrániť podobným nezákonným špehovacím programom.
End-to-end šifrovanie je jeden z mála nástrojov, ktorý, ak je použitý správne, dokáže zaistiť stopercentné súkromie. V podstate funguje tak, že prístup k citlivým dátam majú iba strany, ktoré ten prístup potrebujú a nikto iný! Vytvoriť zadné dvierka pre vládne agentúry rozhodne nie je dobrý nápad, pretože to skončí rovnako, ako v prípade s NSA. Skôr či neskôr bude špehovaný úplne každý a end-to-end šifrovanie bude na dve veci.
Samozrejme, tak silný nástroj treba používať zodpovedne. Znemožniť polícii robiť si svoju prácu rozhodne nie je dobrý nápad. Ale postaviť end-to-end šifrovanie mimo zákon, ako to chcú republikánski senátori, je tiež extrém.
Hľadáte si prácu? Hľadať v krypto-sektore je rozhodne dobrý nápad. Toto odvetvie je luxusne platené a veľmi rýchlo sa rozvíja. Začnite teraz a o desať rokov môžete byť na úplnom vrchole. Tu je 5 rád, ako uspieť na pohovore v krypto-firme:
https://kryptomagazin.sk/5-rad-ako-si-najst-pracu-v-kryptomenach-bez-tychto-schopnosti-neuspejete/