Čierny január je za nami. Čo spôsobilo tento masívny prepad?

Novinky Čierny január je za nami. Čo spôsobilo tento masívny prepad?
Čierny január je za nami. Čo spôsobilo tento masívny prepad? Zdroj: shutterstock.com/Visuals6x
BitmarketsBitmarkets

Pojem „Black Friday” (Čierny Piatok) asi poznáte všetci. Spája sa s ním nákupná horúčka, obrovské davy ľudí v nákupných centrách a v neposlednom rade veľké zľavy. A práve kvôli týmto zľavám by sme vedeli použiť pojem Čierny Január na udalosti, ktoré nám priniesol uplynulý mesiac v kryptosvete.

Black Friday

Pre tých, ktorí ste tento pojem ešte nepočuli ide o deň po Vďakyvzdaní. To sa vždy datuje na štvrtý štvrtok v mesiaci November. Tento deň sa od roku 1952 neformálne spája so začiatkom Vianočnej nákupnej sezóny. Je teda charakteristický veľkými zľavami, ktoré majú prilákať ľudí do obchodov.

Ako je ale Čierny Piatok spojený s kryptomenami? Ak sa pozriete na január 2018 tak si určite všimnete prepojenie medzi Čiernym Piatkom a Čiernym Januárom. Rovnako ako bývajú zľavy v obchodoch počas Čierneho Piatku, tak sme uplynulý mesiac mohli vidieť zľavy aj pri kryptomenách. Pod zľavami myslíme obrovský pokles ceny takmer každej kryptomeny. Vďaka tomu mohli ľudia nakupovať za výhodnejšie, ako napríklad v decembri 2017.

Čo sa udialo počas Čierneho Januára?

Zmätok v Južnej Kórei

Zhruba v polovici januára sa z Južnej Kórei šírili zmätočné informácie a nejasnosti. Ministerstvo spravodlivosti v tejto krajine údajne zvažovalo zakázať obchodovanie kryptomien. Pre Južnú Kóreu, ktorá je jedna z najpodstatnejších krajín pre Bitcoin a altcoiny, to vôbec neboli príjemné správy. Dopad na trh to malo takmer okamžitý, keď ceny klesali podobne ako sa tomu stalo kvôli správam, ktoré sa v septembri šírili z Číny.

Avšak už o niekoľko dní sa všetko vyjasnilo, kedy sa k situácií vyjadrili oveľa vyššie autority v tomto ázijskom štáte. Ako sme vás informovali v tomto článku, nikto nemal v pláne kryptomeny v Južnej Kórei zakázať. Trh sa pomaly začal spamätávať, aby len o niekoľko dní opäť inkasoval tvrdú ranu.

Staré správy

Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o nepríjemných obvineniach, ktoré sa valili na burzu Bitfinex a kryptomenu Tether. Firmy stojace za týmito dvoma projektami mali vraj dostať predvolanie na súd. Opäť nie príliš pozitívne správy, ktoré komunitu okolo kryptomien nepríjemne ovplyvnili.

Ako sa však ukázalo, išlo o poriadne staré správy. Predvolanie od Commodity Futures Trading Commission (CFTC) bolo údajne zaslané týmto firmám už prvý decembrový týždeň. Prečo však tieto “novinky” vyšli na povrch až teraz nikto nevie. Možno to bol cielený FUD (fear, uncertainty, doubt– strach, neistota, pochybnosti), ktorý mal potlačiť ceny kryptomien ešte nižšie. Trh sa však opäť pomerne rýchlo zotavil, aj keď Čierny Január pokračoval ďalej.

Čítajte s porozumením!

Pri poslednom dôvode, ktorý mal spôsobiť úpadok kryptotrhu si spravíme malý prieskum. Najprv si prečítajte tento kratučký úryvok, ktorý sa šíril v Indií prostredníctvom médií:

„Vláda nerozpoznáva kryptomenu ako legálnu mincu a spraví všetko preto, aby eliminovala využitia týchto kryptoaktív na financovanie protiprávnych činností alebo ako časť platobného systému.”

Poriadne nepríjemné správy však? Niet divu, že ľudia v Indii chceli čo najskôr popredávať všetky svoje kryptomeny. Veď čoskoro budú v ich rodnej zemi nelegálne. Každí z nás by sa v tejto situácií pravdepodobne zachoval rovnako. Ale bolo by toto rozhodnutie správne?

Prečítajte si rovnaký úryvok znovu. Tento krát vám však pomôžeme.

„Vláda nerozpoznáva kryptomenu ako legálnu mincu a spraví všetko preto, aby eliminovala využitia týchto kryptoaktív na financovanie protiprávnych činností alebo ako časť platobného systému.”

Cítite ten rozdiel? Ak áno, super. Ak nie, poďme si to spoločne vysvetliť. India, tak ako väčšina štátov ako napríklad Francúzsko, Nemecko a iné, chce docieliť to, aby sa kryptomeny nevyužívali na nelegálne aktivity. Nikto však nejde brániť blockchain technológií. Chcú iba obmedziť jej využívanie na nezákonné činnosti. Kryptomeny však vedia ponúknuť veľa pozitív a preto by nebolo rozumné, keby ich všetky štáty postavili mimo zákon.

Ako predísť Čiernemu Februáru?

Čo by sa malo stať, aby sme po Čiernom Januári nevideli aj Čierny Február? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Dobré správy. Kryptokomunita zúfalo potrebuje, aby sa svetom prestal šíriť FUD a negatívne správy o kryptomenách. Určite by sme všetci radi videli v médiách pozitívne správny o tom, ako kryptomeny pomáhajú riešiť problémy v dnešnej dobe.

Sledujte náš Facebook, aby vám neunikli ďalšie správy o dianí v oblasti kryptomien, a diskutujte s nami na najväčšom česko-slovenskom fóre o kryptomenách. Registrácia trvá menej ako 30 sekúnd.

Zdroje:
cointelegraph.com
altcointoday.com

Pepe Unchained PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.