Blockchain zaznamenal za posledných 10 rokov radikálny rozvoj. Kvôli pseudoanonymite priestoru však nie je jednoduché určiť, koľko ľudí naozaj kryptomeny vlastní. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime odhaliť približné číslo, ktoré by mohlo zodpovedať realite.
Blockchain peňaženky
Najprv sa pozrieme na na to, koľko existuje BTC peňaženiek. Podľa webu Statista sme momentálne prekročili hranicu 40 miliónov unikátnych BTC peňaženiek. To znamená, že hrubý odhad môže byť okolo 40 miliónov ľudí, ktorí vlastnia BTC.
Ďalším dielom skladačky potom budú dáta z portálu Bitinfocharts. Ten momentálne ukazuje na približne 32 miliónov BTC peňaženiek. Tu nie sú zahrnuté peňaženky s hodnotou nižšou ako dolár. Aj podľa ostatných štatistických webov sa dostaneme približne k číslu 40 miliónov peňaženiek.
Coinbase a iné burzy
Pri počítaní ľudí pomocou BTC adries (vychádzame z predpokladu, že v podstate každý investor do kryptomien má BTC peňaženku s minimálnym objemom) existujú úskalia. Dôležité on-chain štatistiky totiž nezahŕňajú napr. používateľov búrz.
Ako sa stať traderom – Bez týchto 7 pravidiel nebudete nikdy ziskový obchodník – Programovanie mysle – Denník 10. týždeň
Coinbase má približne 30 miliónov používateľov. To by znamenalo, že 75 % všetkých majiteľov BTC získalo Bitcoin cez Coinbase. Lenže veľa používateľov BTC môže mať svoje Bitcoiny v držbe jednej peňaženky, ktorou bude práve peňaženka Coinbase. Podobné čísla nájdeme aj u Binance. Tu sa odhaduje, že počet používateľov burzy je okolo 18 miliónov ľudí.
Existuje teoretická možnosť, že sa všetci títo vlastníci BTC prekrývajú. Zároveň je ale potrebné mať na pamäti, že mnoho používateľov má viac BTC peňaženiek. Z pôvodných 40 miliónov tak mnohé môžu byť duplicitné.
30 – 60 miliónov používateľov
Je nesmierne ťažké určiť presný počet ľudí, ktorí sú aktívni v kryptopriestore. Rozumný odhad je však okolo 40 miliónov ľudí. Na jednej strane má množstvo používateľov kryptomien duplicitné peňaženky, ale na druhej strane existuje mnoho iných, ktorí držia svoje BTC na peňaženkách spojených s burzami.
Do tejto úvahy nie sú zahrnutí držitelia altcoinov, ktorých bude určite veľa a čísla by sa mohli vyšplhať až k 50 miliónom používateľov. Rozumný predpoklad tak je, že sa čísla počtu používateľov musia pohybovať približne medzi 30 – 60 miliónmi obyvateľov na celej planéte.
A k tomu tu máme ďalšiu dôležitú štatistiku, ktorá ukazuje rast počtu používateľov internetu, ktorý sa chystá preraziť 4 miliardy ľudí. Z celkového počtu používateľov internetu sa tak dostaneme približne na +/- 1 % tých, ktorí vlastnia kryptomeny.
V rámci toho existuje porovnanie, ktoré je dôležité, a tým je adopcia internetu medzi širokú verejnosť. V nasledujúcej grafike vidieť, že približne 1 % populácie používalo internet v roku 1996 – 1997. V podobnej situácii sa nachádzame teraz aj v kryptomenách.
Trend je zrejmý
Dôležitým faktorom je tiež tendencia rastu. Počet používateľov Bitcoinu a ďalších kryptomien stabilne rastie a zdá sa, že aj bez ohľadu na vývoj ceny, hoci podľa webu Statista v poslednom kvartáli roku 2019 rast množstva BTC peňaženiek silne akceleroval.
Sme tak stále na začiatku rozvoja kryptomien a na začiatku adopcie medzi širokú verejnosť. Aj keď mnohí pochybujú o tom, či sa znova odohrá podobný scenár ako v roku 2017, z čísel jasne vychádza, že potenciál kryptomien je stále taký obrovský, že je ťažké dohliadnuť všetky jeho hranice.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.