Aj dnes tu máme jeden článok na tému obchodovania. Klasicky pôjde o denník, v ktorom sa spolu so všetkými nováčikmi alebo mierne pokročilými obchodníkmi snažíme zdokonaliť nielen v technickej analýze, ale aj v psychológii. Pri obchodovaní totižto nejde len o vnímanie trhu a spracovanie informácií, ale rovnako aj o vnímanie a sčasti „programovanie seba a svojej mysle“. Ako sa to však dá?

Neoceniteľné rady od Marka Douglasa

Obchodníka nedefinuje to, čo robí, ale ako o svojich aktivitách premýšľa. Hneď prvá veta krásne vysvetľuje to, ako sa Markovi Douglasovi podarilo v minulom storočí naozaj nepredstaviteľne zbohatnúť. A nebolo to iba pomocou investovania ako takého. Mark totižto vedel, že konzistentné zisky sú najmä „o hlave“ a jemu sa tú svoju podarilo „preprogramovať“.

Rovnako aj vedel, že neexistuje žiadne zlaté alebo 100 % pravidlo k dokonalému obchodovaniu. Ak by však existovalo, tak kľúčom by bolo toto: obchodovať bez strachu, prehnaného sebavedomia, vnímať to, čo nám trh ponúka z objektívnej pozície a sústrediť sa na aktuálnu príležitosť.

To všetko musí urobiť obchodník, ak chce, aby bol pri každom obchode a pri každej príležitosti bdelý a pripravený. Pomôže si tak najmä z dlhodobého hľadiska, kedy by mu takéto nastavenie mysle malo priniesť peknú odmenu. Avšak pomôcť vám môže ešte niečo iné.

Programovanie svojej mysle pomocou 7 jednoduchých fráz

Opäť na to použijem jednoduché zobrazenie v bodoch. Nič viac totižto nie je treba na to, aby ste si vedeli preprogramovať svoju myseľ. Stačí nasledujúcich 7 pravidiel. Samozrejme, podmienkou je, že si ich budete čítať na dennej báze a skutočne uveríte tomu, čo čítate.

Som konzistentný víťaz, pretože:

  1. Objektívne identifikujem výhody.
  2. Dopredu určujem risk každého obchodu.
  3. Plne prijímam risk a som ochotný sa od obchodu emočne odpojiť.
  4. Využívam výhody bez zdržanlivosti a váhania.
  5. Dávam toľko eur, koľko mi trh ponúka.
  6. Neustále sledujem vlastné sklony robiť chyby.
  7. Chápem dôležitosť týchto princípov, a preto ich neopustím.

Záver

Veľmi užitočná hodina. Mne osobne sa veľmi páči najmä 7 rád, s ktorými sa Jakub Kraľovanský podelil. Myslím si, že by bolo nemožné ich všetky popísať a zadefinovať tak dobre, ako sa to podarilo jemu v kurze. V ňom totižto Jakub na túto tému pochopiteľne vysvetlil všetky rady a body oveľa lepšie. Aj preto, samozrejme, ja kurz na technickú analýzu a psychológiu stále odporúčam. Zakúpiť si ho môžete tu, a to stále v 20 % zľave.

Čo čítať ďalej?

Bude Bitcoin bezpečným útočiskom investorov pri najbližšej kríze?

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of