Svetoznámy ekonóm varuje: Kryptomeny sú horšie ako hazard!

BitmarketsFlockers mobil

Vyzerá to tak, že ekonómovia akoby nechceli pochopiť kryptomeny. Alebo sú proste len múdrejší ako všetci ostatní na svete, ktorí sa kryptomenám venujú. Správnu odpoveď si domyslite vy sami, isté je však to, že takýmito vyjadreniami aspoň pútajú pozornosť na kryptomeny. Ako sa hovorí, zlá reklama neexistuje. A preto sa môže vyjadrovať kvantum ekonómov, že kryptomeny spejú do záhuby. Ale efekt to môže mať len jeden.

Kryptomeny sú iba nástrojom pre gamblerov

Andy Xie, svetoznámy ekonóm sa už niekoľkokrát vyjadril, že kryptomeny sú podľa neho iba nástroj pre gamblerov. V jeho očiach tieto digitálne meny nič nevytvárajú a nemajú žiadnu hodnotu. Jediné na čo majú byť dobré, je hazard a manipulácia zo strany veľkých investorov, ktorí takýmto spôsobom môžu  zbohatnúť na nových investoroch.

Ak chcete vedieť viac o kryptomenových hateroch a kritikoch, odporúčam si pozrieť napríklad tento náš seriál: Po stopách kryptomenových kritikov.

Andy Xie však nie je hocijaký ekonóm. V minulosti totižto predpovedal napríklad Ázijskú krízu, ktorá sa konala v roku 1997 – 1998. Rovnako je veľkým odborníkom práve na ázijskú ekonomiku. Skúsenosti pritom zbieral počas práce pre Morgan Stanley. Tam by však mohol tkvieť aj hlavný problém toho, prečo nemá rád/nechápe kryptomeny.

Zmätočné vyjadrenia o kryptomenách vzbudzujú pochyby

Rovnako sa tento ekonóm vyjadril v tom zmysle, že Libra bude konkurovať Bitcoinu a že ho koniec koncov môže aj potopiť. Ako sme to však aj my rozoberali už niekoľkokrát, stablecoin Libra a kryptomena Bitcoin majú veľmi odlišné úlohy.

Takisto si myslí, že kvôli kryptomenám príde východná Ázia o peniaze. Tá je totižto v kryptomenách najviac zapojená a investuje do nich najviac peňazí. V očiach Andyho Xie je však práve toto problém. Varuje, že Japonsko, Čína a Kórea nechali kryptomenám priveľkú voľnosť a málo regulácií. To môže spôsobiť odliv až 100 miliárd dolárov, ak sa kryptomeny dostanú na 0 (poriadne „pestré” názory však?).

To všetko podporuje iba názor Andyho Xie v tom, že kryptomeny sú iba hra a spôsob gamblovania s peniazmi. Na druhej strane, jeho názory na kryptomeny sú celkom zvláštne a z veľkej časti cítiť, že o nich ani zďaleka toľko nenačítal a nenaštudoval si ich. Nechcem ho tým určite nejako dehonestovať, avšak z jeho vyjadrení je cítiť nielen opovrhovanie voči kryptomenám, ale aj veľkú mieru predsudkov.

Záver

No, Andy Xie je síce svetoznámy ekonóm, ale vyzerá to tak, že o kryptomenách vie toho naozaj málo. Takéto osočovanie je totiž na dennej báze a v kryptomenovom svete sme si už všetci zvykli na vyhrotené názory ekonómov. Je to však pochopiteľné, keďže sa väčšina z nich snaží chrániť systém, ktorý im nielen umožnil zbohatnúť, ale rovnako aj stať sa slávnymi.

Čo čítať ďalej?

Člen Libra association ponúka vysvetlenie prepadu trhu s kryptomenami

Zdroj:
beincrypto.com

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.