Doba, kedy je Ethereum stále Proof of Work blockchain sa rapídne chýli ku koncu. Vývojári urobili veľký krok a uzamkli špecifikácie pre prvú verziu ETH 2.0.
Proof of Work vs. Proof of Stake
Proof of Work vs. Proof of Stake. Tak sa často vedie debata medzi Bitcoinovými maximalistami a zvyškom komunity. Maximalisti podporujú Proof of Work ako najbezpečnejší spôsob hľadania konsenzu. Proof of Stake má zase svoju podporu pre nižšiu spotrebu elektrickej energie a všeobecne vyššiu rýchlosť.
Viac informácií– Americký kongres žiada zastavenie vývoja Libry – Politická scéna sa prebúdza do novej reality
Proof of Work funguje v podstate tak, že sieť ťažobných zariadení hľadá odpoveď na zložitú matematickú otázku, ktorú je ťažké vyriešiť, ale ľahké je overiť už existujúce riešenie. Vďaka tomu sa sieť zhodne na tom, v akom stave sa nachádza. Najväčšiu šancu vyriešiť problém má ten prevádzkovateľ ťažby, ktorý drží najvyššiu výpočtovú silu.
Proof of stake jednoducho povedané vymení výpočtovú silu za počet tokenov, ktoré takzvane stakuje. Ťažiar tak zamkne na určitú dobu svoje tokeny, čo mu dá šancu stať sa overovateľom blokov. Potom je náhodne vybratý prevádzkovateľ ťažby, ktorý overí ďalší blok podľa toho, koľko danej kryptomeny stakuje.
Ethereum bude PoS
To znamená, že ak stakujete málo tokenov, je nízka šanca, že overíte blok, ale ak ich máte zamknutých veľa, tak sa pravdepodobnosť zvyšuje. Tento proces je podstatne menej energeticky náročný. Bezpečnosť siete potom spočíva v tom, že ten, kto by chcel sieť ovládnuť, bude musieť kúpiť minimálne jednu tretinu všetkých tokenov (záleží od konkrétnych parametrov algoritmu). Tým by musel participant v sieti vynaložiť obrovské množstvo peňazí, ktoré by následne znehodnotil.
Ako si počína trh – [PREHĽAD TRHU] Nákupné zóny sa blížia, ste pripravení?
Ethereum prechádza na Proof of stake z niekoľkých dôvodov. Primárne je rýchlejší ako PoW. Ďalej tiež podľa mnohých názorov umožňuje lepšiu decentralizáciu (v tom nesúhlasí veľa podporovateľov PoW) a okrem iného tiež znižuje náklady na ťažbu radikálnym spôsobom. Ethereum bude na nový druh ťažby prechádzať od začiatku budúceho roka.
Tým bude dokončená prvá fáza upgradu protokolu. Ťažba sa zmení z PoW na PoS. Pri prvom kroku vznikne tzv. Beacon Chain, ktorý bude jadrom siete ETH. Tu sa budú stakovať ETH tokeny. Zatiaľ sa zdá, že minimálne množstvo tokenov na stakovanie bude 32. Špekuluje sa ale aj o 16 a 64 variantoch.
Uzamknutie špecifikácií
Vývojári ETH momentálne uzamkli základné špecifikácie kódu k upgradu na ETH 2.0. Uzamknutý je spôsob, akým bude realizovaný prechod na nový chain. Zároveň je uzamknutý aj samotný kontrakt, ktorým bude prenos realizovaný. Špecifikácie k Beacon chain sú tiež uzamknuté. Všetko dohromady sa nazýva Fáza 0, ktorá povedie k spusteniu nového PoS blockchainu.
Vďaka uzamknutiu tak vývojári majú voľné ruky a môžu sa venovať ďalším častiam kódu. Momentálne bude nasledovať spúšťanie ďalších testnetov, ktoré budú overovať a testovať bezpečný chod novovytvoreného blockchainu.
Ethereum teda stojí na hranici prechodu do nového obdobia. To by malo byť podstatne rýchlejšie a vyspelejšie ako bolo to predchádzajúce. Čo všetko Ethereum 2.0 prinesie je zatiaľ v nedohľadne. Zatiaľ je jasné, že veľká časť práce je venovaná shardingu a 2nd layer scalingu. To ďalej zrýchli fungovanie siete. Držitelia ETH sa tak majú na čo tešiť. Budúcnosť je svetlá a je bližšie, než sa zdá.
Čo čítať ďalej:
Kam sa dostane Bitcoin počas bullrunu – 3 aktuálne najodvážnejšie predikcie!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.