Americký kongres žiada zastavenie vývoja Libry – Politická scéna sa prebúdza do novej reality

Novinky USA nie sú v recesii
USA nie sú v recesii. Zdroj: Shutterstock.com/Azlan Stock
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Facebook s veľkou pompou oznámil vývoj svojej “nie tak celkom” kryptomeny Libra. Americkí politici sa tak prebudili do novej reality digitálnych peňazí a snažia sa vývoj na poslednú chvíľu zastaviť.

Čo je to Libra

Libra je digitálna mena, ktorú vyvíja Facebook. Zámerne používam slovo digitálna mena, pretože naozaj nejde o kryptomenu. Zároveň nejde ani o blockchain, pretože koncept blokov u Libry je skôr teoretický ako praktický. Systém Libry nebude ako Bitcoin, Ethereum, Cardano či Monero.

Vyššie menované kryptomeny majú totiž špecifické vlastnosti. Tými sú primárne otvorenosť, neutralita a nezastaviteľnosť. Vďaka tomu sú prístupné všetkým, každý sa môže podieľať na overovaní transakcií a každý môže kontrolovať, či je sieť v poriadku.

Informácie o tradingu – Aké silné sú kryptomeny – indikátor RSI – Denník 3. týždeň

Na rozdiel od vyššie menovaných, bude Libra regulovateľná a pod kontrolou skupiny spoločností. Tá nesie názov Asociácia Libry. Celkovo má mať približne 100 členov, ktorí budú spoločne rozhodovať o tom, kam sa bude uberať vývoj Libry.

Libra tak vznikla na základe kryptomien, ale berie si z nich iba časť vlastností a iné odmieta. Ide tak skôr o digitálne platidlo a finančný systém, kombinujúci vlastnosti PayPale a kryptomien.

Prebudenie do nočnej mory

Americkí zákonodarcovia sa tak prebudili do svojej nočnej mory. A zrazu si uvedomili, že monetárny systém, ktorý majú pod absolútnou kontrolou je ohrozený konkurenciou zvnútra. Na poslednú chvíľu sa tak snažia vystúpiť proti Facebooku a zastaviť vývoj ich digitálnej meny.

Demokratická poslankyňa Maxine Waters, ktorá je členom parlamentnej komisie pre poskytovanie finančných služieb, poslala list Markovi Zuckerbergovi, aby zastavili vývoj Libry.

“Ak sa takéto produkty a služby ponechajú bez regulácie a dostatočného dohľadu, mohli by pôsobiť ako systematické ohrozenie americkej, ale aj globálnej finančnej stability. Rovnako ako ostatné kryptomeny, aj Libra by sa mohla využívať na obchádzanie systému u tzv. zlých hráčov “napísala Waters.

Tým chce členka komisie povedať, že Libra by mohla byť využívaná pre nelegálne činnosti, ako je napríklad obchod s drogami, či terorizmus. Obohraná pesnička. V roku 1999 známy ekonóm Milton Friedman povedal, že je to internet a digitálne technológie, ktoré zvýšia slobodu jednotlivcov, a naopak radikálne zníži vplyv štátu na rozvoj spoločnosti. A zdá sa, že mal pravdu. Zákonodarcovia sa teraz snažia hasiť požiar, ktorý okolo nich horí už desať rokov.

Sloboda > Vláda

Tým sa dostávame ku kritickému bodu. A tým je pointa digitálneho prenosu hodnoty. Okrem toho, že je podstatne jednoduchší a otvorenejší, vďaka kryptomenám, tak zároveň obmedzuje moc štátu. Aj demokratické štáty dnes držia absurdnú moc nad každým jedným človekom, práve vďaka prehľadu o celom finančnom systéme.

Ako je na tom Bitcoin – [PREHĽAD TRHU] Nákupné zóny sa blížia, ste pripravení?

Libra je vnímaná ako najväčšie ohrozenie suverenity štátu nad absolútnym dohľadom. Percepcia Libry ako ohrozenia je založená na viac ako 2 miliardách užívateľov tejto siete. Lenže vymeniť vládu za systém peňazí, ktorý ovláda konglomerát firiem by bolo pravdepodobne ešte ďaleko riskantnejšie aj pre bežného človeka. Facebook má totiž katastrofálnu históriu zneužívania dát svojich užívateľov.

Ideálna východisko zo situácie je zvýšenie povedomia o decentralizovaných kryptomenách, ktoré tvoria nezávislé finančné systémy s globálnym charakterom. Libra je tak vo výsledku podobné ohrozenie ako totálna kontrola štátu. Cesta do budúcnosti rozhodne vedie cez spravodlivé, decentralizované systémy. Tam patrí napr. Bitcoin, Ethereum a ďalšie, preukázateľne decentralizované kryptomeny.

Čo čítať ďalej:

Je Bitcoin nebezpečný pre planétu? Americká armáda BTC hravo tromfne

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.