Technická analýza kryptomien – Dá sa na ňu spoliehať, alebo je to podvod?

Pre začiatočníkov Technická analýza na burze
Technická analýza na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: shevtsovy
Crypto All Stars PCKvakomat mobil

Na tomto webe sa často oháňame analýzami, na základe ktorých dávame rôzne usmernenia. Možno sa však aj vy pýtate: dáva technická analýza kryptomien nejaký zmysel? Nie je celá analýza úplná blbosť, veď trh predsa aj tak nemožno predikovať a kto tvrdí opak, je podvodník?!

No…, nie je to celkom tak. Prakticky od doby, keď sme začali na tomto webe publikovať technické analýzy, niektorí naši čitatelia v komentároch používali podobnú argumentáciu. Aj my sme občas označovaní za podvodníkov, pretože na webe Trading11.com si za naše technické analýzy účtujeme menší poplatok.

Dáva technická analýza kryptomien nejaký zmysel?

V prvom rade by bolo vhodné ujasniť si, na čo vlastne technická analýza slúži. Často sa stretávame s mylným názorom, že TA je vlastne pokusom predpovedať budúcnosť. Čiastočne je to síce pravda, ale v inom zmysle, než si väčšina ľudí myslí.

Cieľom technickej analýzy NIE je určiť, ako a kde sa pohne cena analyzovaného aktíva, ale odhadnúť najpravdepodobnejšie scenáre. Samozrejme, vždy máme niekoľko možností. Buď pôjde hore, dole alebo sa hodnota nezmení. Práve preto v grafe vždy nájdete minimálne dve šípky.

To niektorým ľuďom vadí a tvrdia, že taká analýza je zbytočná, pretože vlastne tvrdí niečo, čo je úplne jasné.

Supporty a rezistencie

Tu prichádzajú k slovu supporty a rezistencie – teda cenové hladiny, na ktoré analyzované aktívum s veľkou pravdepodobnosťou zareaguje. Buď sa od danej hladiny odrazí alebo sa na nej aspoň na nejaký čas zastaví.

Odhaliť tieto reakčné hladiny je veľmi dôležité, pretože nám to dáva možnosť vstúpiť na trh v správny čas. Povedzme, že aktívum sa nachádza tesne nad silným supportom. V tom prípade je výhodné otvoriť long (teda nakúpiť) a umiestniť Stop Loss tesne pod support.

Vzdelávajte sa: Ako spoznať, kedy nakúpiť Bitcoin – Supporty a rezistencie

Cena aktíva sa nakoniec pohne a je tu veľká šanca, že pôjde smerom hore, pretože cesta dole je „zablokovaná” veľkým množstvom objednávok. Na pohyb smerom dole je v tomto prípade potrebný oveľa väčší objem.

RRR (Risk to Reward Ratio) je teda výhodné pre long pozíciu. Väčšina obchodníkov tieto supporty a rezistencie zakresľuje do grafu a snaží sa tak odhaliť výhodné obchody.

Predpoveď budúcnosti

Pri analyzovaní trhu sa teda nesnažíte predpovedať budúcnosť a vytvoriť spoľahlivú predikciu! Je to snaha odhaliť obchody, pri ktorých je dobrá pravdepodobnosť, že dopadnú tak, ako chcete. To sa, samozrejme, nie vždy podarí, ale to nevadí!

Profesionálny obchodník má väčšinou otvorených niekoľko takýchto štatisticky výhodných obchodov naraz. To, koľko obchodov musí vyjsť, aby ste boli v zisku, potom záleží od vášho risk managementu.

ROZHOVOR – Cardano sa vyvíja ako jadrová elektráreň – Lukáš Bárta a Jaromír Tesař

Povedzme, že otvoríte desať obchodov s dobrým RRR (aby sme si to zjednodušili, uvažujme iba o longoch) a do každého obchodu ste išli s desiatimi percentami vášho kapitálu. V každom obchode máte nastavený Stop Loss dve percentá pod nákupnou cenou a target 10 % nad ňou. RRR je teda 1 : 5. Ak vám vyjde jeden obchod, portfólio sa vám zväčší o 1 %.

V takomto prípade postačí, aby vám vyšli DVA obchody!

  • 2 obchody skončia úspešne – zarobili ste na nich 2 %
  • 8 obchodov skončí neúspechom – prerobili ste na nich 1,6 %

Vo výsledku ste teda 0,4 % v pluse!

A presne o tom je technická analýza. Nejde o pokus predikovať cenu nejakej kryptomeny. To je nemožné. Takmer všetky predikcie skončia neúspechom. Vy zarábate na pravdepodobnosti, nie na istote!

Prečítaj si aj: Predstavenie Friedrichs indikátora – Ako vďaka nemu zarobiť peniaze na burze?

Ako funguje technická analýza zmanipulovaného trhu?

Ale je tu jeden problém. Trh s kryptomenami je zmanipulovaný. Ako sme spomínali v prvom odseku, niektoré veľryby, burzy a inštitúcie majú taký veľký kapitál, že im nerobí problém výrazne pohnúť cenou akejkoľvek kryptomeny. Môžeme teda analyzovať koľko chceme, aj tak to nebude fungovať, pretože títo hráči si robia čo chcú!

Technická analýza kryptomien teda nefunguje! 

Tento argument má jednu závažnú chybu. Iste, niektorí hráči na trhu majú moc pohnúť trhom. Tu je však dôležité množné číslo – HRÁČI!

Podobne ako my, aj oni obchodujú kryptomeny preto, aby zarobili. A žiadny z nich nevlastní také množstvo mincí, aby mohol ľubovoľne hýbať cenou. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že manipulácie stoja peniaze. Milióny, občas aj miliardy dolárov!

Prečo funguje technická analýza zmanipulovaného trhu?

Je dôležité uvedomiť si, že žiadna veľryba na trhu nie je sama. Vždy je ich niekoľko (stovky) a rozhodne nespolupracujú. Každý hrabe v prvom rade pre seba. Predstavte si, že ste veľryba. Váš cieľ je úplne jasný – zarobiť čo najviac peňazí obchodovaním kryptomien. Ako by ste to spravili?

Núka sa možnosť lacno nakúpiť, potom trh zmanipulovať tak, aby sa hodnota vašich nakúpených mincí zvýšila a nakoniec všetko so ziskom predať. Ak by ste sa o to pokúsili, dopadli by ste veľmi, veľmi zle. Prečo?

Prejdime si to krok po kroku:

  1. Potichu lacno nakúpite nejakú mincu
  2. Začnete ju pumpovať

No a na túto vašu pumpu čaká ďalších desať veľkých hráčov, kopec traderov a polovica retailu. Tí všetci začnú predávať a vy im akurát tak poskytnete likviditu, aby mohli predať so ziskom. Nakoniec sa vám možno podarí pumpnúť vašu kryptomenu o pár percent, ale keď začnete predávať, nikto to od vás nekúpi, pretože je už vysoko. Predajom teda cena začne klesať a vy nič nezarobíte.

Takýto prístup k manipuláciám trhu jednoducho NEFUNGUJE! A aj keby náhodou fungoval, chcete predsa vytvoriť čo najväčší zisk, či nie? Použijete teda všetko, čo zvýši vašu úspešnosť.

Hmm… Kiež by existoval nejaký spôsob, ako si vytipovať možné pohyby trhu. Niečo, čo používa prakticky každý trader a čo by zvýšilo vaše šance na úspešnú manipuláciu.

No počkať, niečo také predsa existuje – TECHNICKÁ ANALÝZA!

A to je dôvod, prečo technická analýza funguje. Používa ju úplne každý od najmenšieho tradera až po najväčšiu veľrybu. Všetci sedia pri grafoch a kreslia do nich čiary. Všetci sa snažia nájsť ziskovú obchodnú stratégiu a spraviť čo najviac obchodov s dobrým RRR. Obchodovanie nie je hazard, obchodovanie je VEDA!

Bitcoin mieri na nové maximum – Tu je päť spôsobov, ako na tom zarobiť

Kde nájsť kvalitné technické analýzy?

Na internete sú stovky technických analýz. Je však veľmi náročné nájsť medzi nimi tie kvalitné. Ak sa budete riadiť niekým, kto nemá dostatočné skúsenosti, dopadnete zle.

Ak obchodujete kryptomeny, určite budete benefitovať z názorov a usmernení od profesionálnych traderov, ktorí sú na burze roky, vedia, ako premýšľajú veľryby a sú schopní odhadnúť, čo majú v hlave.

Čítaj ďalej: Ktorý obchodný systém je najlepší pre obchodovanie kryptomien?

Kvakomat PC bannerFlockers mobil

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.