Bývalý CEO burzy Mt. Gox Mark Karpelès bude podľa všetkého zastávať funkciu vedúceho technologického vývoja v novej blockchainovej spoločnosti v Japonsku.
Mt. Gox – z vrcholu na dno
V roku 2010 založená kryptoburza Mt. Gox bola vo svojej dobe najväčšou na svete. Zvládala vybaviť až 70 % všetkých bitocinových transakcií na celom svete. Mark Karpelès sa jej CEO stal až v roku 2011, kedy jej pôvodný tvorca Jed McCaleb ohlásil, že aby Mt. Gox naplno dosiahla svoj potenciál ako kryptoburza, musí jej vedenie prevziať niekto, kto na ňu má viac času a môže ju posunúť na vyššiu úroveň. McCaleb totiž pôvodne v roku 2006 zamýšľal vytvoriť stránku pre fanúšikov online hry Magic: The Gathering Online (z čoho tiež pramení skratka Mt. Gox), na ktorej si hráči mohli navzájom vymieňať online hracie karty. Svoj projekt po asi troch mesiacoch prevádzky ukončil, avšak v roku 2010 sa dozvedel o Bitcoine a rozhodol sa vytvoriť kryptoburzu Mt. Gox.
Z kancelárie CEO takmer do väzenia a strata 850 000 BTC
Iba pár mesiacov potom, čo vedenie spoločnosti prevzal Karpelès, došlo k hackerskému útoku, behom ktorého útočník znížil nominálnu hodnotu 1 BTC až na 0,1 USD. Následne si vďaka prihlasovacím údajom, ktoré získal z kompromitovaného počítača audítora Mt. Gox, previedol na svoj účet obrovské množstvo BTC. Ovplyvnené boli samozrejme účty klientov kryptoburzy a to v celkovej výške takmer 8 750 000 USD. O niečo neskôr toho roku došlo k ďalšiemu problému. Dôsledkom chýb, keď takmer dve tisícky transakcií boli prevedené na neexistujúce či nesprávne adresy, došlo k strate 2609 BTC.
Najväčší problém však prišiel v roku 2015, kedy v dôsledku hackerského útoku došlo k strate takmer 850 000 BTC. V tej dobe činila hodnota odcudzených coinov takmer 460 miliónov dolárov. Burza nakoniec vyhlásila bankrot a používatelia sa pochopiteľne následne domáhali späť svojho majetku.
Mark Karpelès bol v roku 2018 niekoľkokrát predvolaný pred súd v Japonsku, kde bol tiež niekoľkokrát zatknutý policajnými zložkami. Obvinený bol zo sprenevery miliónov dolárov klientov počas jeho pôsobenia ako CEO Mt. Gox. Súd nakoniec rozhodol, že je v kauze sprenevery nevinný, bol však odsúdený za manipulácie s finančnými záznamami, proti čomu sa neskôr odvolal a kauza je stále v riešení.
Mohlo by vás zaujímať: Skončí bývalý CEO Mt. Gox za mrežami?
CEO kryptoburzy neverí kryptomenám, teraz chce z Japonska urobiť blockchainovú veľmoc
Karpelès ešte zažiaril v minulom roku, kedy na sieti reddit.com na tému „Stále veríte v Bitcoin?” vyhlásil, že hoci technológia zostane, bude mať Bitcoin problémy s udržaním vývoja a svojej pozície. Rovnako sa prehlásil za takzvaného nocoinera, teda za niekoho, kto nevlastní žiadne kryptomeny.
Zdá sa však, že technológii blockchain zostáva verný. Dnes, teda 5.6.2019, bolo v japonskom denníku The Mainchi oznámené, že Karpelès bude zastávať funkciu CTO, teda riaditeľa technologického vývoja, v novej blockchainovej spoločnosti Tristan Technologies Co. Tá má podľa vyhlásenia v pláne vývoj nového bezpečného operačného systému, ktorý bude poháňaný blockchainom. Podľa zverejnených informácií má byť ich nový systém ďaleko rýchlejší než tie, ktorá máme k dispozícii dnes.
Podľa denníka The Mainchi bude Karpelès budovať svoj projekt spolu s Tristan Technologies úplne od nuly. Vyhlásil, že verí v blockchainovú budúcnosť, konkrétne v inováciu bezhotovostných služieb, cloudu a inteligentných zmlúv.
„Moja láska k Japonsku sa nezmenila. Ak ide o osobné počítače, Japonsko bývalo technickou superveľmocou. Práve teraz ňou sú ale skôr USA, najmä keď sa pozrieme napríklad na cloudové služby. Stále ale verím v potenciál Japonska a rád by som ho rozvíjal,”
vyhlásil Karpelès a dodáva, že plánuje urobiť z Japonska blockchainovú veľmoc.
Japonsko má, vzhľadom na svoju históriu a vyspelosť v oblasti technológie, obrovský potenciál blockchainovú technológiu ďalej rozvíjať. Ako to však dopadne priamo s Karpelèsom je vo hviezdach.
Myslíte, že práve Karpelès môže vývoju nejak významne prispieť?
Čo čítať ďalej?
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michal.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.