Počas čítania tohto článku myslite na svoje sny. Myslite na to, čo je tou vecou, ktorú skutočne chcete. Kvôli ktorej ste ochotní zmeniť svoj život a vytrvalo na tom pracovať, bez ohľadu na počet prekážok a skúšok, ktoré vás stretnú. Nájdite si svoju vnútornú motiváciu a medzitým si prečítajte náš nenápadný článok o motivácii. V závere sme pre vás opäť vybrali motivačné video z Youtubu, aj tentokrát to bude naozaj sila. Veríme, že odídete povzbudení a motivovaní k uskutočneniu vašich vlastných cieľov a snov.
Prvý diel nájdete tu.
Pravá a falošná motivácia
Začneme tým, že si motiváciu rozdelíme na tú skutočnú a na falošnú. Pravá motivácia je niečo, čo naozaj chceme. Nemusíte možno vždy robiť iba to, čo v danej chvíli chcete robiť, hoci by to bolo fajn, ale keď už niečo robíte, robte to zo skutočných dôvodov a teda v súlade s tým, čo si naozaj želáte.
To je pravá motivácia. Tá sa (na rozdiel od tej falošnej) neriadi na základe domnienok a toho, čo by si napríklad niekto povedal, keby ste niečo neurobili tak, ako si myslíte, že si to táto osoba či osoby prajú a pod.
Vnútorná motivácia
Vnútorná motivácia ide z vás samotných. Pramení z vašich vlastných cieľov a potrieb, ktoré ste si sami dokonale ujasnili. Je síce možné, že vám v tom niekto pomohol, ale samotná chuť niečo robiť pramení z väčšej časti z vás samotných, nie zvonka. Vnútorným motívom môže byť napríklad práve osobný rozvoj.
Nájsť vnútornú motiváciu k veľkým činom je úžasné a ak sa vám to podarí, máte spolovice vyhraté. Nič vám nebráni občas využiť aj druhú možnosť, nehovoriac o prípadoch, kedy nemáte príliš na výber (napr. zákony).
Vonkajšia motivácia
Nie je tak skalopevná a trvalá ako tá prvá. Nikto vás skrátka tak dobre nemotivuje ako vy sami. Vonkajšiu motiváciu je preto treba pravidelne dopĺňať, zatiaľ čo tá vnútorná tu bude vždy, až dokým svoje ciele nedosiahnete. Napriek tomu je vonkajšia motivácia vhodným doplnkom a určite ju nezavrhujte.
Patria sem všetky motivačné články, knižky, videá, filmy, hudba, ale aj živé stretnutia s ľuďmi, ktorí vás vedia namotivovať, pričom vždy nutne nemusí ísť o profi trénera, ale pokojne to môže byť aj váš syn. Ak ide o motívy, môžeme sem zaradiť napríklad peniaze a majetok.
Pozitívna a negatívna motivácia
Neznámy autor, ktorý je vraj jeden asi štvorročný chlapček, povedal: „Keď to nepôjde po dobrom, tak to nepôjde vôbec.” Bohužiaľ, jeho slovami sa zatiaľ neriadime všetci, takže stále existuje (okrem motivácie nejakou odmenou) aj negatívna motivácia, teda hrozba nejakým trestom, prípadne existenčné obavy, ktoré nútia ľudí robiť to, čo v skutočnosti sami nechcú.
Základné potreby
Do základných potrieb patria vzduch, jedlo, pitie, spánok a pod. Zodpovedajú najnižšiemu poschodiu Maslowovej pyramídy potrieb, ktorú si v závere predstavíme.
Teória potrieb podľa Abrahama Maslowa
Na obrázku si môžeme všimnúť, ako, podľa teórie tohto predstaviteľa humanistického prúdu v psychológii, jednotlivé vyššie poschodia motívov stoja na tých predchádzajúcich.
Jednoducho povedané, ak budete hladní a smädní, bude podľa Maslowa vaším cieľom predovšetkým uspokojenie týchto základných potrieb a na bezpečie či ďalšie potreby sa toľko sústrediť nebudete. Akonáhle však získate zdroj obživy, môžete sa v pyramíde postupne presunúť k ďalším motívom, ako je domov a rodina, uznanie a nakoniec sebarealizácia.
Napriek tomu, že sa v tejto teórii dajú nájsť určité trhliny, napr. zabúda na niektoré veľké osobnosti v dejinách, ktoré sa svojich potrieb vzdali v záujme vyšších cieľov, ide o jednu z najrozšírenejších motivačných teórií.
Po prečítaní tohto článku vám odporúčame: [Osobnosť] Milada Horáková – Obeť justičnej vraždy socializmu zomrela za slobodu a presvedčenie
Motivačné video na záver
Tento článok sme rozdelili celkom na tri diely, aby nebol príliš dlhý a dobre sa vám čítal. V ďalšom (poslednom) diele sa môžete tešiť na ďalšiu dávku motivácie. Zamyslíme sa spoločne nad významom jednotlivých motívov a v závere pre vás opäť vyberieme motivačné video, ktoré celú trilógiu vhodne uzavrie.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.