Motivacia_1

V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o motivácii. Zameriame sa na jednu z najdôležitejších súčastí osobného rozvoja, ak nie úplne kľúčovú a hlavnú. Motivácia je totiž úplne zásadnou súčasťou každého nášho snaženia. Nemusíte sa venovať afirmáciám, meditácii, či iným technikám k osobnému rastu, ale ak vám chýba motivácia, tak ste skončili. Poďme si spoločne v tomto nepriaznivom „kryptopočasí“ dodať trochu motivácie.

Iste už tušíte, čo je motivácia, ale poďme si to predsa len spoločne trochu definovať a ujasniť. V závere každého z celkom 3. dielov, na ktoré sa môžete tešiť, vám ponúkneme tiež účinné motivačné video, ktoré pre vás vždy starostlivo vyberieme.

V minulom diele Osobného rozvoja ste čítali: Slovo je zbraň, môže ničiť, ale môže tiež pomáhať a liečiť.

Čo je to motivácia

Motivácia je to, čo nás podnecuje k nejakému konaniu. Napomáha nám k tomu, aby sme niečo urobili, kedykoľvek je treba sa niekam pohnúť, niečo vo svojom živote spraviť, zmeniť, dokázať… Či už ide o niečo úplne malé a bežné, ako sú rôzne každodenné činnosti, alebo niečo mimoriadne, motivácia stojí prakticky za každou našou činnosťou. Nás bude samozrejme zaujímať skôr tá druhá možnosť, teda motivácia k niečomu väčšiemu a dlhodobejšiemu.

Slovo motivácia pochádza z latinského „motus“, čo v preklade znamená pohyb. Motivácia by sa teda dala definovať ako určitá hybná sila človeka, vďaka ktorej je schopný sa pohybovať – teda niečo robiť. Samozrejme, teoreticky sa môžete pohybovať a vykonávať nejaké činnosti aj bez nej, ale nebude to ono a výsledky takejto činnosti nebudú stáť za nič.

Cieľ

Základom je určitý motív, inými slovami cieľ, popr. sen, vízia, atď. Asi preto je tak dôležité nejaký cieľ mať, alebo aspoň predstavu či akýsi intuitívny magnet, ku ktorému sa uberáte, bez toho aby ste ho museli presne definovať. V každom prípade, ide o niečo, čo si prajete, a to niečo vám dodáva práve ten vytúžený pocit motivácie. Cieľ vám teda poskytuje určitú chuť a vnútorne nastavenie k tomu, aby ste niečo urobili – motiváciu.

Čo vás motivuje

Nie je to však až také jednoduché. Môžete mať cieľ, ale stále to nie je ono, pretože ste v sebe napríklad ešte nenašli skutočné odhodlanie. Možno si prajete, aby ste sa pevne rozhodli, že urobíte všetko pre určitý cieľ, ale stále hľadáte nejaký podnet, ktorý vás k tomu donúti. Práve tým niečím, čo potrebujete, je motivácia. Nie je to teda iba cieľ, ale tiež prostriedok k tomu, aby ste daný cieľ mohli dosiahnuť.

Druhy motivácie

Aby sme lepšie porozumeli tomu, o čo ide a aké formy môže motivácia mať, uvedieme si teraz jej druhy. Tie si najprv prehľadne vymenujeme a následne si postupne k jednotlivým druhom povieme pár viet. Trochu ako v škole, však? Ale tu nie je nič pevne dané a okrem menovaných druhov si pokojne môžete vymyslieť svoje vlastné. A navyše, skúšať vás z toho nebudeme, nebojte sa. 🙂

Podľa toho, či ste s daným motívom vnútorne v súlade:

 • pravá motivácia,
 • falošná motivácia.

Podľa miesta, odkiaľ k vám motivácia pramení:

 • vnútorná motivácia,
 • vonkajšia motivácia.

Podľa spôsobu:

 • pozitívna,
 • negatívna.

Podľa konkrétneho motívu (popudu, cieľa) ju môžeme rozdeliť na:

 • základné potreby,
 • strachy, bolesti a pudy,
 • uznanie a rešpekt,
 • peniaze a bohatstvo,
 • rodina a priatelia,
 • vyššie ciele a ideály,
 • a iné…

Motivačná (trochu odstrašujúca) teória

Než si pustíte celkom účinné motivačné video, ktoré sme pre vás starostlivo vybrali, predstavme si pre zaujímavosť jednu čiastočne odstrašujúcu teóriu, ktorú zverejnil McGregor. Radšej dodám, že jeho krstné meno nebolo Connor, ale Douglas, a že k zverejneniu tejto teórie došlo už v roku 1960.

Podľa McGregorovej teórie, ktorá sa venuje zamestnancom a manažérom, závisí ľudské správanie a motivácia v zamestnaní (resp. štýl vedenia) predovšetkým od toho, do akého druhu ľudí daný zamestnanec či manažér patria.

Pracovník X

Podľa prvej teórie je zamestnanec niekto, kto sa práci vyhýba, ako to len ide, odmieta zodpovednosť a pracuje iba vtedy, keď ho k tomu doslova prinútite. Nekoná v súlade s cieľmi zamestnávateľa a vyžaduje neustálu kontrolu a dohľad, pretože keď ho na chvíľu spustíte z očí, prestane ihneď pracovať alebo začne hneď lajdáčiť.

Zamestnávatelia a manažéri, ktorí konajú podľa tejto odstrašujúcej teórie, dávajú najväčší dôraz na tresty, v lepšom prípade odmeny, zamestnanca neustále niekam vedú, preventívne nútia do práce a radšej im nezverujú príliš veľkú právomoc ani zodpovednosť.

Pracovník Y

Druhá McGregorova teória je v opačnom duchu. Pracovník Y pracuje, pretože ho to baví a je to jeho prirodzenosťou. Taký zamestnanec je tiež plne v súlade s cieľmi organizácie, je samostatný, rád prevezme zodpovednosť, a navyše vám bude predkladať vlastné inovatívne návrhy a pod. Aj tejto teórii zodpovedá štýl riadenia firmy. Ten je v tomto prípade založený na aktívnej spoluúčasti zamestnancov, ich autonómii a pozitívnej motivácii.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.