Vlastníte či obchodujete s kryptomenami? Potom vás možno poteší, že s najväčšou pravdepodobnosťou patríte medzi ľudomilov s dobrým srdcom. Aspoň teda podľa zverejnených výsledkov jedného prieskumu, ktorý prebiehal v Spojených štátoch. V ňom stojí, že držitelia kryptomien sú ochotní častejšie prispieť na dobrú vec než zvyšok všeobecnej populácie.
Filantropia nám nie je cudzia
Zo zverejnených výsledkov prieskumu spoločnosti Pollfish vyplynulo, že z tisícky oslovených občanov (vlastniacich nejakú kryptomenu) ich behom uplynulého roka 63 % prispelo na charitu. To je o celých 8 percent viac, než je celoštátny priemer v USA.
Prieskum ďalej zistili, že viac než tri štvrtiny (77 percent) účastníkov, ktorí vlastnili virtuálnu menu, sa vyjadrili, že by sa viac zaujímali o možnosti prispieť, ak by tak mohli učiniť pomocou kryptomien. Zaujímavá je tiež skutočnosť, že 55 % ľudí verilo, že kryptokomunita bola omnoho štedrejšia než všeobecná populácia.
Mohlo by vás zaujímať: Burza Binance oznámila skvelú novinku – Všetky poplatky za zalistovanie nových kryptomien pôjdu na charitu
Príspevky na charitu rastú
Prudký rast cien kryptomien v minulom roku povzbudil niektorých dlhodobých držiteľov k tomu, aby začali dávať časť svojich aktív na charitu. Jedným z najznámejších príkladov bol tzv. ananásový fond, ktorému sa podarilo od darcov vybrať v súčte viac než 5000 BTC. V polovici mája venoval čiastku prevyšujúcu 55 miliónov dolárov širokému spektru 60 rôznych charitatívnych projektov. Ak by ste mali tiež chuť prispieť, navštívte stránku pineapplefund.org.
V poslednej dobe začali niektoré známe charitatívne organizácie prijímať príspevky v kryptomenách. Minulý rok v lete sa k nim napríklad pridala najväčšia charitatívna organizácia Royal National Lifeboat Institution (RNLI). Tá vznikla už v roku 1824 v Londýne a za dobu svojho pôsobenia zachránila na mori viac než 140 tisíc ľudských životov (a mnohým ďalším ľuďom pomohla iným spôsobom). Patrónom RNLI je samotná kráľovná Alžbeta II. a ak sa túto organizáciu rozhodnete podporiť, príspevky prijíma v mene BTC. No a spoločnosti UNICEF sme sa venovali v samostatnom článku: UNICEF sa kryptomien nebojí.
Prečo vlastne prispievať v kryptomenách?
Virtuálne meny majú oproti fiat menám svoje výhody. Peniaze je možné zaslať kedykoľvek a kamkoľvek s minimálnymi nákladmi. Transakcie nemusia byť spracované a schválené niektorými centralizovanými inštitúciami. To všetko uľahčuje poskytovanie daru charitatívnym organizáciám, ktoré pôsobia v neľahkých podmienkach.
Tip redakcie: Prečo sú kryptomeny také úžasné?
Záver
Tých z nás, ktorí do kryptomien investovali pred niekoľkými rokmi, môžeme s pokojným svedomím označiť za šťastlivcov. Hodnota ich mincí sa totiž dramaticky zvýšila. Podľa niektorých merítok bol Bitcoin tou najlepšou investíciou za posledné desaťročie. V porovnaní s americkým dolárom, ktorý od roku 2010 klesol reálne o 14 percent, by to mohlo tiež vysvetľovať, prečo držitelia digitálnych mien prispievajú na charitu viac, než je priemer. A ak by sa tu našiel niekto, kto pomocou kryptomien prispel či pravidelne prispieva na niektorý charitatívny projekt, budeme radi, ak sa s nami o skúsenosť podelí v komentári tu pod článkom.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.
Zdroj:
cryptobriefing.com