Tether – hýbateľ posledných dní, pletie hlavu nejednému z nás. Jeho predvčerajší prepad spôsobený poklesom dôvery investorov v tento takzvaný stablecoin vystrelil na burze Bitfinex cenu Bitcoinu k hranici 7800 USD. Následný pád na seba nenechal dlho čakať a nové správy o pozícii Tetheru kurz opäť pomaly stabilizujú. Čo za tým stojí?
Dňa 6. marca sme uverejnili článok Tether je tikajúca bomba a odvtedy sme mohli občasné zatikanie zreteľne započuť. Rozprávky o insolvencii portorickej Noble Bank, vyhýbanie sa auditu, ktorý by mohol preukázať nedostatočné krytie dolármi všetkých tetherových mincí v obehu, vytláčanie z vedúcej pozície na hlavných burzách konkurenciou. To všetko sú jasné signály pre investorov dať od Tetheru ruky preč. Zdá sa však, že najväčší stablecoin sa len tak nevzdáva.
Prečítajte si aj: Sledujeme pád Tetheru v priamom prenose?
Karibský daňový raj
Podľa informácií uverejnených na serveri theblockcrypto.com spoločnosť Tether presunula svoje prostriedky a otvorila nové účty v bahamskej Deltec Bank. Tá si za viac než 70 rokov svojho pôsobenia stihla vybudovať slušnú reputáciu. Pre bohatú ponuku finančných produktov je táto banka obľúbenou kasičkou úspešných zahraničných firiem a solventných jednotlivcov. Referencie sú dobré, a ako sa zdá z pohľadu na graf vývoja ceny Tetheru, vyplašených investorov trochu táto správa schladila.
Napriek tomu neopatrnosť nie je na mieste. Bahamy sú okrem výhodne nastavenej daňovej politiky tamojšou vládou obľúbené milionármi a miliardármi z celého sveta. Tí si Bahamy vyberajú hlavne pre veľmi zhovievavý prístup, pokiaľ ide o pôvod peňazí, a pre laxnú spoluprácu so zahraničnými kontrolnými úradmi, čo môže veľa napovedať. Počas písania tohoto článku však táto správa nie je oficiálne potvrdená, a ak čoskoro nebude, investori môžu znovu stratiť nervy a hromadne predávať USDT za Bitcoiny.
Prípadný dopad vykresľuje hneď niekoľko rôznych scenárov, z ktorých ten najtemnejší znázorňuje kolaps Bitfinexu a Binance a drvivý prepad kryptomeny všeobecne. Ten druhý, optimistický scenár, vníma prípadný krach USDT ako príležitosť pre nové, preverené stablecoiny, poučenie sa z chýb a lepší svet zajtrajška.
Ja osobne som nepoučiteľný idealista a tak sa prikláňam skôr smerom k tej druhej možnosti, a tak trochu dúfam, že mi tento článok raz nebude horkou pripomienkou vlastnej mylnosti.
Záver
Tetheru budeme aj naďalej venovať zvýšenú pozornosť a nabádame čitateľov, aby sledovali dianie okolo jeho vývoja a prípadné používanie tejto kryptomeny prevádzali s rozvahou a s dobrou znalosťou všetkých zverejňovaných informácií.
Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek C.
Zdroj: theblockcrypto.com
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.