Kryptomena Ethereum na konci tohto roka prejde ďalším veľkým vylepšením. Dnes sa totiž na sieti Ropsten začal testovať Constantinopole – druhá polovica Metropolis updatu. V skratke ide o päť spätne kompatibilných vylepšení Ethereum blockchainu, ktoré optimalizujú fungovanie siete a okrem iného tiež odpália takzvanú difficulty bomb – exponenciálne zvyšovanie obtiažnosti ťažby Ethereum coinov.
Constantinopole sa na Ropsten nasadil vyťažením bloku číslo 4 230 000. Tesne po nasadení nastal menší chaos. Mineri totiž neboli schopní vyťažiť ďalší blok a hlavní vývojári neboli dostupní. Ropsten sa nakoniec rozbehol až po dvoch hodinách, ale úplne bez transakcií.
Podľa blockchain exploreru etherscan.io však už všetko funguje. V čase písania tohto článku sme na bloku číslo 4 233 805 a v každom bloku sa nachádzajú stovky transakcií.
Hlavní vývojári sa na pravidelnom stretnutí vyjadrili, že Constantinopole by mal byť do mainnetu nasadený približne mesiac po konferencii Devcon 4. Tá sa bude konať na konci októbra v Prahe! O Devcone a ďalších konferenciách (všetky sa udejú v priebehu budúceho týždňa v Prahe) sa dočítate v tomto článku.
Viac o budúcnosti Ethereum blockchainu
Je dôležité poznamenať, že Ethereum nie je statický systém. Konkurenti bežiaci na technológii blockchain 3.0 ako TRON alebo EOS sa síce môžu pochváliť vyššou rýchlosťou a nižšou cenou za transakcie, no Ethereum nebude dlho zaostávať.
Po spustení Constantinopolu sa po čase prestane vyplácať ťažba a nasadí sa Proof-of-Stake protokol Casper. Ten zvýši bezpečnosť a rýchlosť siete, zníži poplatky za transakcie a umožní jednoduchšie nasadenie škálovacích riešení ako Sharding a Raiden Network.
Zistite viac: Čo je to Proof-of-Stake?
Sharding si môžete predstaviť ako veľa synchronizovaných blockchainov. Nebude tak naďalej nutné uchovávať na každom uzle celý blockchain a rýchlosť siete sa zvýši až stonásobne.
Raiden Network na Ethereu bude fungovať podobne ako Lightning Network na BTC blockchaine. Ide o akúsi sieť, ktorá funguje nad hlavným blockchainom (alebo nad shardom) a spája veľké množstvo transakcií. Týmto spôsobom sa znižujú poplatky a výrazne zvyšuje rýchlosť siete (teoretický o ďalšie stonásobky – po nasadení Sharding protokolu na každom Sharde!). Vylepšenie shardingu – Plazma – potom prinesie väčšiu voľnosť a nové možnosti pre vývojárov.
Viete že: Casper a Sharding by mali byť nasadené už v roku 2020
Samozrejme, existujú aj ďalšie projekty, ktoré budú v budúcnosti implementované do hlavného ETH mainnetu. Je však dôležité poznamenať, že ide o neuveriteľne zložité veci, ktoré sa nesmú unáhliť. Ak by sa totiž Ethereum dalo hacknúť, bola by to pre celú sieť pohroma. Musíme byť trpezliví.
Zaujíma vás to? Odporúčame prečítať:
Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma