Opäť sa ideme púšťať do porovnávania zlata a Bitcoinu. Nikto nejde „ohovárať” zlato samotné. Existuje však množstvo ľudí, ktorým priame porovnanie Bitcoinu s nejakým iným objektom/produktom/službou, ktorú dôverne poznajú (ako napríklad zlato), môže pomôcť lepšie porozumieť tomu, ako Bitcoin funguje alebo na čo by sa mohol využívať. Bitcoin má totiž veľmi dobre našliapnuté na to, aby zlatu minimálne konkuroval ako držiteľ hodnoty.
Bitcoin má šancu, avšak zlato bude silný súper
Zlato je bezpochyby jeden z najznámejších a najvzácnejších kovov na svete. Ľudia po celom svete ho preto využívajú už takmer od nepamäti vo všetkých možných sférach a priemysloch. Väčšina ľudí nemá príliš v láske drastické zmeny, a tak malo zlato dlhú dobu na ružiach ustlané a neohrozene kraľovalo ako najúspešnejší držiteľ hodnoty. Avšak s rozkvetom kryptomien môže (ale nemusí) zlatu pomaly odzvoniť.
Bitcoinu samotnému sa hovorí „digitálne zlato”, a to kvôli jeho vlastnostiam, ako napríklad finálny počet, nezameniteľnosť, jednoduché používanie a to, že je digitálny, čo je v dnešnej dobe veľké plus. Zdá sa totiž, že všetko, čo sa dnes nachádza na internete má obrovskú výhodu. Podobný názor má aj zakladateľ spoločnosti CryptoOracle, Lou Kerner. Ten si však myslí, že Bitcoin má aj viac výhod oproti zlatu, a práve preto sa môže so zlatom úspešne porovnávať.
„Zlato je primárnym držiteľom hodnoty už veľmi dlho, čo je určite obdivuhodné. Avšak teraz tu máme niečo, čo reálne môže fungovať oveľa lepšie ako zlato. Preto veríme, že Bitcoin môže nahradiť zlato. Nemusí sa to stať za deň, týždeň alebo za 5 rokov. Ale postupom času očakávame, že sa viac a viac ľudí bude prikláňať na stranu Bitcoinu a nie na stranu zlata.”
Čo sa stane ak Bitcoin zlato nikdy neprekoná?
Nič. Absolútne nič sa nestane a nikto nebude môcť povedať, že by Bitcoin neuspel. Nedá sa totižto zaručiť, že Bitcoin by prekonal tak veľký trh, akým je trh so zlatom. Takmer 7 biliónov dolárov sa aktuálne točí v tomto trhu, a tak si treba uvedomiť, že nebude vôbec jednoduché takýto objem financií dostať aj do Bitcoinu. To isté poznamenal aj Lou Kerner.
„Úplne by stačilo, keby sa z trhu so zlatom prelialo do Bitcoinu zhruba 5 % až 10 %. Pokiaľ sa pozriete lepšie na tieto čísla zistíte, že Bitcoin má stále kam rásť. A to najmä preto, že Bitcoin bude stále viac a viac vnímaný ako digitálne zlato. Pôjde o aktívum, ktoré by malo predstavovať veľmi nízku rizikovosť a volatilitu.”
Lou Kerner si uvedomuje, že volatilita Bitcoinu v dnešnej dobe je skôr jeho slabou stránkou. Do budúcna však verí, že volatility bude ubúdať a bude stále menším problémom. Myslí si, že problémom je aktuálne to, že Bitcoin je veľmi „mladý”, a preto potrebuje ešte veľa času na to, aby dozrel. Uviedol pritom hneď niekoľko príkladov, pri ktorých poukázal na fakt, že „novinky a inovácie” sú vždy oveľa voliteľnejšie, pretože ľudia často nevedia podľa čoho im priradiť cenu.
Rovnako sa Bitcoin musí pasovať aj s akousi rezistenciou ľudí, ktorí sú o kryptomenách, ale aj blockchain technológií pomerne skeptickí. Takýchto ľudí by však malo s postupom času ubúdať, a preto je Lou presvedčený, že čas v prípade Bitcoinu výrazne pomôže. Aj keby to malo byť 20-30 rokov, on verí, že sa Bitcoinu podarí výrazne presadiť.
Záver
Porovnávania zlata a Bitcoinu asi nikdy nebude dosť. Ľudia sa na adresu oboch aktív vyjadrujú na dennej báze. Čo si však treba uvedomiť je fakt, že Bitcoin je tu iba 10 rokov, zatiaľ čo zlato je tu tisícročia. Výhoda je teda určite na strane vzácneho kovu. Avšak nikto nepovedal, že by tieto dve aktíva nemohli fungovať aj spoločne a deliť sa tak o trh pre „držiteľa hodnoty.” Až čas však ukáže, či takáto možnosť prichádza do úvahy alebo či niektoré z týchto dvoch aktív bude jasným víťazom v tomto boji.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
ethereumworldnews.com