Kórejský gigant Samsung už niekoľkokrát vyjadril záujem o kryptomeny. Naposledy sme o ňom písali v súvislosti s výrobou vlastných ASIC minerov určených na ťažbu Bitcoinu. Tentokrát zase experimentuje s prijímaním vybraných kryptomien vo svojich obchodoch.
EDIT/ Bohužiaľ, nakoniec sa ukázalo, že Samsung neprijíma platby v kryptomenách. Ide o oficiálneho predajcu Samsung zariadení v pobaltí. Viac info. nájdete tu.
Konkrétne v Estónsku, Lotyšsku a Litve – krajinách známych svojou progresívnou politikou, môžete za nový Galaxy S9 zaplatiť pomocou BTC, ETH, DASH, NEM, STEEM, LTC a XRP. Práve podporovanie platieb pomocou posledného menovaného tokenu spustilo vlnu kontroverzie. Mnohí odborníci totiž varujú pred centralizáciou tohto tokenu. Spoločnosť Ripple vlastní drvivú väčšinu XRP coinov a celý systém je tak náchylný k manipuláciám.
Samsung sa spojil s európskou firmou Coppay
Platby sú realizované pomocou fintechovej firmy Coppay, ktorá ponúka platobné brány obchodníkom v 31 krajinách. Spoločnosť sa k situácii vyjadrila nasledovne:
„Sme radi, že Samsung sa inšpiroval naším sloganom – Zapnite budúcnosť (Turn on Future). Zákazníci v Talline, Rige, Vilniuse a Kaunase môžu nakupovať Samsung smartfóny, tablety, notebooky, televízory a ďalšiu elektroniku za digitálne peniaze.”
Môže vás zaujímať: Bitcoin podľa očakávania prelomil 7500 $ – čo nás čaká ďalej?
Kryptomeny sa v Pobaltí tešia veľkej popularite
O digitálnych coinoch sa v spojení s Estónskom a ďalšími pobaltskými štátmi píše relatívne často. Dlho sa špekulovalo o oficiálnej estónskej kryptomene. Litva zas má byť blockchainovou veľmocou Európy.
V týchto štátoch sa s pár BTC v peňaženke nestratíte. Prijíma ich množstvo obchodníkov, takže nie je problém kúpiť si napríklad kávu, ubytovanie, vypiť si v bare, najesť sa v reštaurácii, nakúpiť suveníry, oblečenie…
Regulácie kryptomien v Pobaltí takmer neexistujú. Snáď okrem Litvy, ktorá zisky z obchodovania krypta daní dvadsiatimi percentami.
Samsung profituje zo vzostupu digitálnych coinov
Pozitívny prístup Samsungu ku kryptomenám tiež neprekvapuje. Táto juhokórejská spoločnosť minulý rok zaznamenala výrazný nárast ziskov po tom, čo hneď niekoľko výrobcov ASIC-minerov vyjadrilo záujem o ich technológiu a továrne na výrobu polovodičov. Samsung je vo svete ASIC-ov veľký hráč, navonok to však príliš nedáva najavo.
Práve preto spojenie Samsungu a pobaltských krajín vôbec nie je prekvapivé. V budúcnosti môžeme očakávať ďalšie zaujímavé experimenty a hlavne, platby kryptomenami v Samsung obchodoch po celom svete!
Kúpili by ste si Samsung zariadenie, ak by ste mohli platiť svojím obľúbeným coinom? Vaše názory nám napíšte do komentárov, prípadne na Facebook.
Čo čítať ďalej:
[Seriál] Kryptocelebrity – (11. diel) Marek Slush Palatinus, vizionár z Česka