Svet kryptomien je dobrodružné miesto. V jednu chvíľu môžete mať pocit, že nie je nič jednoduchšie, než zbohatnúť na kryptomenách a v zápätí je všetko inak a vy s hrôzou sledujete, ako hodnota vašej investície klesá. Nakoniec, toto zďaleka nie je iba výsada kryptomien. Celá ekonomika v súčasnosti funguje na podobnom princípe. Aby ste neprepadali panike a dokázali prečkať do ďalšieho rastu, je treba mať všetko dobre naplánované. S tým samozrejme úzko súvisí i plánovanie vášho osobného či rodinného rozpočtu. Aby ste si vybudovali bohatstvo, tak vám peniaze, ktoré investujete, v rozpočte nesmú chýbať.
Všetky vaše sny, ciele a vízie vyžadujú ku svojmu splneniu nie len vieru a odhodlanie, ale taktiež každodennú prácu. Slovami Henryho Forda nie je nič príliš ťažké, pokiaľ si to rozdelíte na drobné činnosti. A jednou z takých každodenných činností môže byť práve plánovanie rodinného rozpočtu a evidencia vašich výdavkov i príjmov.
Rodinný rozpočet
V tomto článku pôjde o to, aby sme si v krátkosti ujasnili o č vlastne ide, čo patrí do príjmov, čo do výdajov a čo všetko taký rozpočet zahŕňa. Po prečítaní by ste mali byť schopní spočítať svoje príjmy a výdavky a zistiť, v akom stave sa váš osobný či rodinný rozpočet momentálne nachádza. V niektorom z ďalších dielov by sme s tým mohli ďalej pracovať, ukázať si niektoré prístupy k optimalizácii rodinných financií atď.
Keď hovoríme o rodinnom rozpočte, máme na mysli akýsi finanční plán vašej rodiny, ktorý zahŕňa všetky vaše príjmy a výdavky za určitý čas. Spravidla sa budeme baviť o mesačnom rozpočte, ale bude nás zaujímať i dlhšie obdobie – najčastejšie rok. Výsledkom rozpočtu môže byť buď prebytok, alebo deficit; poprípade nula (vyrovnaný rozpočet). Prvým krokom je starostlivé rozpísanie a spočítanie všetkých príjmov a výdavkov za jeden mesiac, preto si ich v následujúcej časti článku rozoberieme.
Výdavky
Výdavky sa dajú rozdeliť na spotrebu a investície.
Spotreba
zahŕňa všetky mesačné platby za nájom, elektriku, vodu, plyn, mobil, internet, kúrenie, splátky úverov, poistenie, jedlo, lieky, dopravu, auto, drogériu, oblečení, domácich miláčikov, údržbu domácnosti, školské pomôcky, školné, krúžky a vreckové pre deti, vaše koníčky, fajčenie, alkohol, a pod.
Úspory a investície
Na čo tiež nesmiete zabudnúť, je sporenie a tvorba rezervy na nepravidelné výdavky, ako je nákup práčky či iného vybavenia, rekonštrukcie, vianočné darčeky, dovolenku a pod. A v neposlednom rade do výdavkov samozrejme patria taktiež investície, teda tá časť výdavkov, ktorá by vám v budúcnosti mala vytvárať extra príjem, či už jednorázový z predaja, alebo dlhodobý pasívny príjem (dividendy, prenájom).
Príjmy
Vaše príjmy by mali úplne pokryť všetky výdavky, patria sem aktívne príjmy ako sú príjmy zo zamestnania, z podnikania a rôzne privýrobky, pasívne príjmy z prenájmu, kapitálové príjmy (dividendy) a takisto prípadné dôchodky, sociálne dávky a alimenty, naopak pôžičky sem nepočítajte, pretože tie rozhodne neslúžia na lepenie dier v rozpočte.
Aké prostriedky použiť na evidenciu príjmov a výdavkov
Na evidenciu a výpočet svojho rozpočtu môžete použiť buď papier, ceruzku a kalkulačku, alebo počítač. V počítači to pôjde oveľa rýchlejšie a s menšou námahou. Na výber máte tabuľkový procesor (Excel, Google Docs…), online kalkulačku, alebo špeciálny program. Možností je teda veľa a záleží len na vás, ktorú si zvolíte. Tabuľkový procesor v PC sa javí ako ideálna voľba, pretože si tu všetko prispôsobíte podľa svojich potrieb a môžete využiť automatické výpočty, čo vám uľahčí prácu. Na druhej strane by vám pri zapisovaní vašich výdavkov mohlo prekážať, že si počítač spravidla nenosíte so sebou na nákup, čo vás pravdepodobne donúti aj tak použiť ceruzku a papier alebo mobil a do počítača to potom stačí zapísať raz za niekoľko dní.
Záver
Využite niektorú z popísaných foriem (papier, excel…) a starostlivo si spíšte všetky mesačné príjmy a výdavky. Nezabudnite na žiadnu drobnosť, výdavkov je veľmi veľa a preto si budete musieť všetko deň za dňom zapisovať. Občasné a nepravidelné výdavky bude potrebné čo najpresnejšie odhadnúť. Snažte sa pritom nič nepodhodnotiť, ale ani neprehnať. Pokiaľ to urobíte dobre, máte veľmi dobrý prehľad o svojich financiách, čo vám umožní ďalšie plánovanie, prehodnotenie príjmov a výdavkov a optimalizáciu, ale o tom už nabudúce.
Naše najnovšie video
Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.