História papierových peňazí – časť druhá – od zlatých papierikov k fiatu

Okazio PCPepe Unchained mobil

Anglicko 1640 – Prvé neoficiálne bankové bankovky začínajú cirkulovať po ostrove. O dvadsať rokov neskôr sa objavili aj prvé “polo-oficiálne papierové peniaze.” Peňažný systém sa zmenil. Zlaté mince začali byť priťažké a možnosť uložiť svoje bohatstvo v bezpečí trezoru dôveryhodnej bankovej inštitúcie a platiť “na diaľku” pomocou papierikov vymeniteľných za zlato bolo stále lákavejšie.

O vzniku papierových peňazí si môžete prečítať v prvom dieli tohto seriálu.

Pred tým, než rozoberieme problémy, ktoré sa vyskytli po vzniku papierových peňazí, by sme sa ešte chceli poďakovať nášmu sponzorovi – DigiPay – ktorý financoval náklady spojené s vytvorením tohto seriálu. Budeme radi, ak si pozriete ponuku tejto zaujímavej firmy a podporíte tak vznikajúcu krypto-ekonomiku. Viac info nájdete v ich tlačovej správe.

Frakčné bankovníctvo, frakčné rezervy a pôžičky

Papierové peniaze (bankovky) čoskoro nahradili zlato. Banky si veľmi rýchlo všimli, že  ľudia už o drahé kovy nemajú záujem. Papier je predsa omnoho menší, ľahší, dobre sa ním platí a banky začali vytvárať bankovky v štandardizovaných nominálnych hodnotách (1, 2, 5…). Logickým pokračovaním tohto experimentu bol vznik frakčného bankovníctva.

Čo je frakčné bankovníctvo?

Povedzme, že Banka X má v trezore 10 ton zlata. Teoreticky je pri tlačení bankoviek limitovaná týmto číslom. Realita však bola, samozrejme, iná. ľudia stratili záujem o “nepraktické zlato!” Prečo nevytvoriť bankovky, ktorých kombinovaná hodnota presahuje tento “hard cap?” A tak vzniklo frakčné bankovníctvo.

Banka X má v trezore 10 ton zlata a vytvorila bankovky s nominálnou hodnotou 100 ton zlata. Väčšina ľudí svoje bankovky nikdy nevymení za zlato, pretože verí svojej banke. Dokým existuje táto dôvera, systém nemôže padnúť. Banka tak vytvorila hodnotu rovnú 90-tim tonám zlata prakticky z ničoho.

Dôsledky vzniku frakčného bankovníctva

No super! Ľudia práve našli spôsob, ako “vytvoriť hodnotu” z ničoho. Británia sa tejto myšlienky chytila a rozhodla sa otestovať jej limity. Po prehranej vojne s Francúzskom v roku 1695 bola vytvorená Bank of England, ktorá mala za úlohu financovať znovu-vytvorenie anglickej námornej flotily.

Ďalším dôležitým míľnikom bol veľký londýnsky požiar, ktorý v roku 1666 pripravil o domov státisíce ľudí. Finančný génius (v tom čase doktor) Nicholas Barbon sa zaslúžil o vytvorenie National Land Bank a vytvoril prvé hypotéky.

Tieto finančné nástroje mali ďalekosiahly vplyv na Britskú ekonomiku. Frakčné rezervy vláde umožnili míňať viac zlata, než skutočne vlastnila a hypotéky zase uvoľnili peniaze, ktoré zablokovali investície do nehnuteľností.

Tok peňazí – základ úspešnej ekonomiky

17. a 18. storočia sa niesli v duchu finančnej revolúcie. Papierové peniaze veľmi rýchlo dopomohli vzniku nových myšlienok. Do tej doby prevládala náboženská ideológia, podľa ktorej mal každý míňať čo najmenej. Zlato je vzácne a plytvanie sa protiví Bohu!

Dnes už však vieme, že konzumný spôsob života je dobrý pre ekonomiku. Ak má obyvateľstvo veľkú kúpnu silu, firmy prekvitajú, štát prosperuje (dane) a kvalita života rastie. Naopak, ak ľudia míňajú málo, firmy krachujú, štát musí šetriť a ekonomika krachuje.

Riziká spojené s papierovými peniazmi

Papierové peniaze priniesli mnohé. Bohužiaľ, majú aj svoje riziká. Nebezpečenstvom číslo 1 je ľudská chamtivosť. Banka, ktorá funguje na frakčných rezervách musí neustále odolávať pokušeniu vytvoriť ešte viac bankoviek. A ešte viac bankoviek. A ešte viac bankoviek Pôžičky sa predsa splácajú reálnym zlatom. ľudia si však po čase všimnú že papierikov je viac ako zlata a bankovky začnú hromadne vymieňať za tento drahý kov.

Tlačenie peňazí rozhodne nevytvára hodnotu. Ak sa ľudia rozhodnú svoje papieriky vymeniť za zlato, máte problém. Ak sa obyvateľstvo celého štátu rozhodne vymeniť svoje bankovky za zlato, krachne celá ekonomika.

Papierové peniaze sú dobrý sluha, ale zlý pán a stáli za pádom nejednej krajiny.

Ako odstrániť toto riziko? No… pokiaľ máte dostatočne silnú ekonomiku a vplyv po celom svete, môžete vyhlásiť, že vaša papierová mena už naďalej nie je krytá zlatom. Dnes nám to pripadá úplne normálne, no opustenie zlatého štandardu bol obrovský krok ľudstva a jeho dôsledky v podobe finančných kríz pociťujeme dodnes.

O oddelení zlata a peňazí sa budeme baviť v ďalšej časti tohto seriálu. Ak to nechcete zmeškať, odporúčame sledovať nás na facebooku, prípadne sa prihlásiť na odber notifikácií (návod nájdete tu).

txbtxb