Robert Kiyosaki opäť varoval svojich sledujúcich pred hroziacou globálnou ekonomickou depresiou a krízou, uvádza správa U.Today. Vo svojom statuse na sociálnej sieti X (Twitter) sa známy autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec” pri predpovedi opieral o „Index kartónových škatúľ.” Čo to znamená?
Index kartónových škatúľ
Index kartónových škatúľ má predstavovať niečo ako prudký pokles výroby spotrebného tovaru. Niektorí investori tento index dokonca používajú na predpovedanie budúcich výrobných trendov, a to len na základe analýzy výroby kartónových krabíc, ktoré sa používajú pri balení v preprave. Väčšinou má ale index opodstatnenie, keď sa využíva spoločne s ďalšími indikátormi.
Robert Kiyosaki vyjadril na základe indexu obavy zo spomalenia globálnej výroby. Hneď na to vyzval investorov, aby presúvali svoj majetok do bezpečných aktív akými sú zlato, striebro a údajne aj Bitcoin. Ľudia, ktorí si sporia peniaze v tradičných menách, údajne utrpia porážku a inflácia ich dobehne. Robert Kiyosaki označuje tradičné (fiat) peniaze za falošné, odkedy sa zrušil zlatý štandard.
CARDBOARD BOX INDEX crashing. Shoppers stopped shopping. That means global economy slowing to possible Depression. Treasury wnd Fed to print trillions in fake dollars to replace shoppers. Buy gold, silver, Bitcoin. Gold price rising. Silver still cheap approx $35 an ounce. Or Buy…
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) November 29, 2023
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Čo odporúča Robert Kiyosaki?
Robert Kiyosaki je známy okrem iného aj tým, že často varuje pred katastrofickými scenármi, ktoré však vôbec nemusia nastať. Všeobecne známy autor bestselleru považuje za hlavný spúšťač recesie krízu v USA a pád amerického dolára. Svojim sledujúcim však poskytol aj recept, ako tento scenár úspešne prežiť.
Údajne najlepším portfóliom je rozdelenie 75 % akcií, zlata, striebra a Bitcoinu a 25 % nehnuteľností a ropy. Práve takéto prerozdelenie portfólia má investorov ochrániť pred budúcou krízou.
Zároveň Kiyosaki považuje klasické prerozdelenie majetku 60/40 (60 % dlhopisy a 40 % akcie) za zastarané a neefektívne. Za vhodnú investičnú stratégiu určil DCA (dollar cost averaging), ktorá predstavuje pravidelné nakupovanie bez ohľadu na trhovú cenu.
Nikdy nie je neskoro na investovanie
Aj keď nevieme, či globálna kríza vo výrobnom sektore napokon dorazí a či sa varovania Kiyosakiho naplnia, v jednom má pravdu. Z dlhodobého hľadiska budú tradičné peniaze strácať na hodnote a preto to najhoršie, čo môžeme urobiť, je držať peniaze na účte v banke, kde sa vôbec neznehodnocujú.
Naopak, každý by mal uvažovať nad nejakou formou investovania, no nemusíme sa vždy riadiť iným investorom ako napríklad Kiyosakim. Drahé kovy sú dostatočná ochrana pred infláciou, no neslúžia prioritne na zhodnocovanie majetku. Naopak, taký Bitcoin je extrémne rizikový, no má vysoký potenciál zisku.
Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki varuje: „Pripravte sa na hyperinfláciu”