Popri automobilovom priemysle sa na Slovensku darí predovšetkým obchodným reťazcom. Mnoho z nich zamestnáva tisíce Slovákov. Najnovšie údaje z Finstatu ukazujú, že vysoká inflácia potravín obchodným reťazcom neuškodila, ale naopak prospela. Firmy sa totiž tešia z rastúcich tržieb.
Obchodné reťazce sa tešia s rastúcich tržieb
Lidl dosiahol v roku 2022 najvyššie tržby spomedzi všetkých obchodných reťazcov na Slovensku v hodnote 1,89 miliardy eur. Na druhom mieste bolo Tesco s tržbami 1,6 miliardy eur a na treťom mieste Kaufland s tržbami 1,5 miliardy eur. Nárast tržieb však nezaznamenali iba veľké reťazce. Najvyšší rast dosiahli malé siete, ktoré sa zameriavajú na menej prosperujúce regióny.
Vysoké tržby však nemusia znamenať, že firma je zisková. Preto sa poďme pozrieť aj na zisky najväčších reťazcov. Lidl dosiahol v roku 2022 zisk v hodnote 159 milióna eur, zatiaľ čo Kaufland 87,91 milióna eur. Tesco kleslo v zisku na hodnotu 57,47 milióna eur. Spoločnosť Billa posledné roky stagnuje a zisk dosiahla na hodnote 10,13 milióna eur. Nižšie si môžete pozrieť tržby obchodných reťazcov v tisícoch eur.
Asi najkonzistentnejší rast tržieb a zároveň aj zisku má Lidl. Medziročne sa zvýšil zisk o 11 miliónov eur a tržby až o 239 miliónov eur. Podobne pozitívne obdobie sme mohli pozorovať aj v reťazci Kaufland. Zisk medziročne síce stúpol iba o 1,8 milióna eur, no tržby narástli za rovnaké obdobie až o 165 miliónov eur.
Na vysokú infláciu potravín doplatili iba koneční spotrebitelia
Celkovo ani v jednom z popredných obchodných reťazcov nevznikol počas posledných 5 rokov pokles tržieb alebo zisku. Zdá sa, že vysoká inflácia tento segment až tak nezasiahla, ak sa na to pozeráme z pohľadu predaja. Inak povedané, nárast cien potravín musia plne znášať koneční spotrebitelia. Rovnako inflácia prospela aj potravinárom, ktorí medziročne vytvorili nárast ziskovosti až o 57 %.
Segment obchodných reťazcov je jeden z najdôležitejších v rámci trhu práce a zamestnáva desaťtisíce Slovákov. Najväčším zamestnávateľom v tejto oblasti je Kaufland, ktorý zamestnáva približne 7 000 zamestnancov. Nasleduje Tesco s počtom zamestnancov približne 6 800, Lidl s 5 700 a Billa so 4 100 zamestnancami.
Mohlo by ťa zaujímať: Lacnejšie potraviny pre Slovákov. Kedy sa toho dočkáme?
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.