Na Slovensko vstupuje spoločnosť, ktorá plánuje zamestnať až 5 000 ľudí

Novinky Volvo prichádza na Slovensko
Volvo prichádza na Slovensko. Zdroj: shutterstock.com/Poznyakov/Gorodenkoff a Flaticon
BITmarkets BITmarkets

Pravdepodobne najväčšiu zahraničnú investíciu na území Slovenska v tomto roku sa rozhodla urobiť spoločnosť Volvo, ktorá oznámila príchod ešte v júli 2022. Očakáva sa, že závod zamestná až 5 000 ľudí a bude predstavovať ročnú kapacitu až 500 000 vozidiel ročne, uvádza denník Pravda. Švédska automobilka investovala vyše 1 miliardu eur na vybudovanie závodu v parku Valaliky blízko Košíc.

Volvo Group je skupina podnikov, ktorých materskou spoločnosťou je švédsky podnik Aktienbolaget Volvo. Firma vyrábala okrem nákladných automobilov a stavebných mechanizmov aj osobné automobily, no ich výrobu ešte v roku 1999 predala samostatnému podniku Volvo Personvagnar (Volvo Car Corporation).

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Volvo bude prvý slovenský závod zameraný výlučne na elektromobily

V prvej fáze investície má byť ročná kapacita 250 000 elektrických vozidiel a v druhej ďalších 250 000. To znamená, že pôjde o prvý slovenský závod zameraný výlučne na elektromobily. Okrem priamo zamestnaných ľudí sa predpokladá, že sa prudko zvýšia aj pracovné príležitosti v oblasti subdodávok, služieb a logistiky.

Okrem výrobných dielní bude závod disponovať prevádzkou tlakového odlievania, lisovňou a montážou batérií a elektromotorov. Zároveň Volvo vybuduje aj logistické prepojenia, energetické siete, dopravnú infraštruktúru a parkoviská pre zamestnancov. S výstavbou sa začne už vo štvrtý kvartál tohto roka a ukončí sa o 2 roky. Spustenie výroby sa predpokladá na posledný štvrťrok 2026.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Závod sa zaradí medzi top 10 zamestnávateľov

Volvo sa stane jedným z desiatich najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Ešte v júni tohto roka informoval Trend na základe údajov z Finstatu o najväčších zamestnávateľoch na Slovensku za rok 2022. Ich kompletný zoznam môžeme vidieť na obrázku nižšie. Práve U. S. Steel je v súčasnosti najväčším zamestnávateľom v metropole východu.

Najväčší zamestnávatelia na Slovensku

Najväčší zamestnávatelia na Slovensku. Zdroj: Trend

Je však potrebné poznamenať, že niektoré spoločnosti presný počet zamestnancov taja a preto je zoznam iba orientačný. Nie sú tu navyše započítaní zamestnanci Ministerstva vnútra a obrany, Univerzitnej nemocnice Bratislava, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky.

Príchod Volva zabezpečí tvorbu tisícok pracovných miest predovšetkým pre Košický a Prešovský kraj. Najväčším zamestnávateľom v automobilovom priemysle ale stále zostane Volkswagen, ktorý zamestnáva viac ako 10 000 zamestnancov. Okrem automobilového priemyslu sa na Slovensku najviac darí obchodným reťazcom a štátnym firmám.

Mohlo by ťa zaujímať: Nezamestnanosť na Slovensku výrazne klesá. Ktorý kraj je na tom najhoršie?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.