Inflácia spomedzi všetkých členských štátov eurozóny je najvyššia práve na Slovensku. Jeden z hlavných faktorov, ktorý to ovplyvňuje sú potraviny. Tie zdraželi rekordným tempom, uvádza denník Pravda. Kedy sa Slováci dočkajú lacnejších potravín? Je vôbec tento scenár reálny?
Inflácia potravín na Slovensku je 16,5 %
Na základe údajov z Tradingeconomics je v súčasnosti inflácia na Slovensku na úrovni 9,68 %. Práve segment potravín a nealkoholických nápojov tvorí až druhý najvyšší podiel (21 %) v indexe spotrebiteľských cien hneď po bývaní a službách (27 %). Inflácia potravín sa stále pohybuje extrémne vysoko na hodnote 16,5 % za mesiac júl, čo predstavuje medzimesačný pokles 2,4 %.
Na Slovensku rast cien potravín prekonal aj okolité krajiny ako Poľsko alebo Česko. Oproti nám však inflácia v Maďarsku dosiahla ešte značne vyššie hodnoty. Od decembra 2022 ceny potravín na Slovensku klesajú z rekordnej hodnoty 29 %. Výraznejší medzimesačný pokles však začal až v máji tohto roku.
Prinesú voľby zmenu?
O poklese cien potravín na Slovensku sa začína špekulovať aj z dôvodu volieb, ktoré sa blížia. Ich víťazi by mali podľa výrobcov potravín viac počúvať požiadavky agropotravinárskych samospráv. Kľúčovým má byť zníženie nákladov na cenu ľudskej práce a zvýšenie podpory zo štátneho rozpočtu.
V súčasnosti je ale odhadovaný deficit slovenského potravinárstva na úrovni 1 miliardy, zatiaľ čo za posledné 4 roky sa potravinársky priemysel dočkal podpory iba 25,3 milióna eur. Dodnes neboli vyplatené dlho ohlasované podpory vo výške 240 miliónov eur s čím sa pravdepodobne bude musieť vysporiadať nová vláda.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Inflácia zabezpečila potravinárom rekordné zisky
Odpoveď na otázku, či sa Slováci dočkajú lacnejších potravín je preto otvorená a nezodpovedaná. Je naivné myslieť si, že výrobcovia potravín zlacnejú svoje koncové produkty, keďže zvýšené náklady úspešne premietli do cien. Medziročne potravinári vytvorili nárast ziskovosti až o 57 %, takže je jasné, že vysoká inflácia im prospela. V roku 2022 dokonca predstavoval zisk dvojnásobok priemeru od roku 2017 až 2021.
Súčasná vláda odborníkov vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že jej krátkodobou prioritou je brzdenie potravinovej inflácie. Podľa ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša má byť riešením cielená podpora sociálne slabých skupín obyvateľstva. To, ako bojujú s vysokými cenami potravín ďalšie európske krajiny sa môžete dočítať v článku Ako môže Slovensko poraziť extrémne vysoké ceny potravín?
Mohlo by ťa zaujímať: Lacnejšie potraviny pre Slovákov. Poslanci odklepli nový zákon