Máte problém so splácaním hypotéky? Toto vám môže pomôcť

Ekonomika Nesplatené úvery upraví nový zákon
Nesplatené úvery upraví nový zákon. Zdroj: shutterstock.com/Carlos Neto/fizkes
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Návrh zákona od rezortu financií sa snaží vniesť do hypotekárneho trhu nové pravidlá. Podľa denníka Pravda veritelia, ktorí poskytujú úvery budú musieť voči rizikovým dlžníkom urobiť po novom ústretové kroky. Cieľom je znížiť zadlženosť slovenských domácností a bojovať proti narastajúcemu počtu nesplatených úverov.

Nový zákon má upraviť podmienky pre nesplatené úvery

Veritelia zavedú primerané postupy na to, aby sa vytvorili benevolentnejšie podmienky splácania úverov. Navyše sa má začať prihliadať aj na finančnú situáciu dlžníka. Pred zabavením nehnuteľnosti má banka po novom ponúknuť hneď niekoľko riešení. Konkrétne ide o úplné alebo čiastočné refinancovanie, predĺženie splátkového kalendára a odloženie splátok dokonca aj bez úročenia istiny úveru.

Návrh zákona je výsledkom snahy o implementáciu európskej smernice. Rezort financií však dôvod na unáhlené kroky nevidí. Skupina rizikových dlžníkov predstavuje totiž iba 1 % z celkového počtu 685 000 úverov. Pre porovnanie, ku koncu roka 2015 ľudia nesplácali celkovo 6,84 % úverov.

Navyše, priemerná úroková sadzba pre nové hypotéky je na Slovensku stále pomerne nízka v porovnaní so zvyškom Európskej únie (EÚ). Priemer EÚ sa pohybuje na hodnote 3,6 %, zatiaľ čo na Slovensku úroková sadzba dosahuje 3,8 %. Nižšie hodnoty majú už len krajiny ako Španielsko (3,7 %), Chorvátsko (3 %), Francúzsko (2,9 %), Bulharsko (2,6 %) a Malta (2,6 %).

Úrokové sadzby v krajinách EÚ

Úrokové sadzby v krajinách EÚ. Zdroj: Pravda, ECB, Slovenská sporiteľňa

Na prvý pohľad sa zdá, že nový zákon má pomôcť iba dlžníkom. Nie je to však pravda. Cieľom je ochrániť aj banky pred príliš vysokým objemom nesplatených úverov. V EÚ vznikajú systematické nástroje, ktorými budú veritelia riadeným spôsobom bojovať proti nesplácaniu úverov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Vysoké úrokové sadzby ešte nemusia byť na vrchole

Dôvodom, prečo sú úvery také drahé je predovšetkým reštriktívna menová politika Európskej centrálnej banky (ECB). Tá sa snaží bojovať s extrémne vysokou infláciou, ktorá na Slovensku dokonca dosahuje najvyššiu úroveň spomedzi všetkých členských štátov eurozóny.

V čase písania článku dosahuje inflácia eurozóny úroveň 5,3 %, zatiaľ čo na Slovensku je to až 9,68 %. Inflačný cieľ ECB sú 2 %. Šéfka banky Christine Lagardeová jasne povedala, že tento cieľ nemusíme dosiahnuť ani za 2 roky.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko je na chvoste Európy. Naša ekonomika nestíha za zvyškom EÚ

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.