Bola konferencia Consensus prepadák?

Novinky Bola konferencia Consensus prepadák?
Bola konferencia Consensus prepadák? Zdroj: shutterstock.com/KasparsGrinvalds

Po tom, čo skončila medzinárodná konferencia Consensus zameraná na blockchain, mohli by sme sa na krátko pozrieť na jej výsledok. Ako je tradíciou, konferencia bola vedená vo futuristickom duchu. Očakávaný nárast BTC však nenastal. Môže za to nepodarená organizácia?

Správy informujúce o konferencii Consensus boli za posledný týždeň až neutíchajúce. Ako v predošlých ročníkoch sa konferencie zúčastnilo mnoho hovorcov z radov veľkých spoločností, startupov či mysliteľov. Takisto návštevnosť bola tento rok rekordná. Veľa ľudí si tak myslelo, že si vďaka jednej konferencii budú môcť za týždeň kúpiť Lamborghini.

Ak sa pozrieme na predchádzajúce ročníky, zistíme, že sa na kryptotrhu opakoval trend nárastu cien. Prognózy aj tento rok prebiehali v podobnom duchu. Napríklad Tom Lee predpovedal nárast až na 15,000 dolárov. V skutočnosti však cena ešte viac klesla. Koncom konferencie Consensus bola cena Bitcoinu na hodnote cirka 8,300 dolárov. A podobne na tom je aj druhá najväčšia kryptomena Ethereum, pri ktorej sa 16. mája cena zastavila na cca 700 dolároch.

Viac sa o priebehu konferencie môžete dočítať v našom samostatnom článku

Zďaleka najhorší Consensus

Hoci sme pred konferenciou počuli predovšetkým chválu, nadšenie a informácie o rekordnej návštevnosti, niektorí účastníci však tvrdia, že to bola skôr … no … fraška. S cenou vstupeniek od 999 dolárov pre študentov, až po 2,000 dolárov, teda viac ako 1600 eur,  očakávali návštevníci odborné prednášky a profesionálnu organizáciu. Podľa príspevkov na sieti reddit.com však došlo k úplnému opaku. Niektorí hovoria dokonca o prehnanom imponovaní bankám a korporáciám, čo absolútne odporuje samotnej myšlienke kryptomien, ktorá sa od týchto inštitúcií chce odpútať. Trochu ironicky znie tiež fakt, že vstupenky na konferenciu o krypte nebolo možné zakúpiť kryptomenami.

A možno práve vďaka organizácii a faktu, že celá konferencia pôsobila ako zábavka pre bankárov, išla cena kryptomien, najmä BTC, dole.

“Bol to trápny okamih pre krypto. A trh odpovedal,” napísal užívateľ korgijoe na sieti facebook.

Avšak, aj tak sa na konferencii predviedli zaujímavé blockchainové projekty. Niektoré sme si už ukázali, avšak pozrieme sa ešte na tie, ktoré by mohli vzbudiť záujem.

Mohlo by vás zaujímať: Consensus: 4 zaujímavé blockchainové projekty

Clovyr – (D) AppStore pre decentralizované aplikácie

V podobnom článku o blockchainových projektoch hovorím, že hoci sú možnosti a potenciál blockchainu globálne už pochopené, jeho rozvoj a integrácia skôr stagnuje. A to predovšetkým kvôli nedostatku platforiem pre jednoduchú tvorbu takýchto aplikácií. Tento problém rieši napríklad Qtum. Ďalším zaujímavým riešením je však tiež projekt s názvom Clovyr. Stojí za ním bývalá šéfka JP Morgan Amber Baldet.

Clovyr sa má stať akousi databázou decentralizovaných aplikácií a okrem iného, podobne ako Qtum má ponúkať nástroje pre ich tvorbu. Jednoducho povedané, Clovyr predstavuje obdobu AppStore či PlayStore na mobilných telefónoch. Spoločnostiam, ktoré sa chystajú blockchain integrovať, môže ušetriť veľa nákladov a úsilia na vývoj vlastnej aplikácie, ak nechcú namiesto toho využiť už otestované platformy (napríklad tie pre Ethereum alebo Bitcoin). Baldet situáciu prirovnáva k snahe spoločností z minulosti, kedy sa usilovali o tvorbu vlastných cloudových platforiem.

Vývojár pre Ethereum Joe Lubin však radosť Baldetové nezdieľal.

“Nepočul som nič iné, ako populistické reči,” vyhlásil Lubin.

Burzový fond ETF

Spoločnosť BKCM LLC manažéra Briana Kellyha na konferencii oznámila, že vyvíja burzový fond (ETF – exchange-trade fund) postavený na blockchaine. Má slúžiť na spravovanie až 30 blockchainových startupov, a to podľa rôznych kritérií. Bude napríklad rozlišovať, či ide o také projekty, ktoré majú za cieľ zefektívnenie podnikov či projekty s cieľom decentralizácie internetu a ďalšie.

Záver

Zdá sa, že prvotné nadšenie z konferencie Consensus bolo trochu predčasné. Coindesk, ktorý konferenciu usporiadal, organizáciu trochu odflákol. Či sa jednalo o nejaký zámer, či obyčajné podcenenie situácie, o tom môžeme iba špekulovať. Na druhej strane, konferencia dala možnosť zviditeľneniť sa rade začínajúcich projektov, ktoré môžu byť v budúcnosti veľmi užitočné. Okrem toho bola však konferencia prepadák a návštevníci to dávajú najavo.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.