Slovensko má vážny problém. Vláda zavedie od ďalšieho roku riešenie

Titulky Slovensko má vážny problém
Slovensko má vážny problém. Zdroj: shutterstock.com/motioncenter/M2020
BitmarketsBitmarkets

Slovensko v súčasnosti čelí vážnemu problému v podobe nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Neziskové občianske združenie vlastníkov a spoluvlastníkov spoločností, ktoré zamestnáva viac ako 500 zamestnancov, Klub 500, požiadal rezort práce a sociálnych vecí o pomoc. Cieľom je, aby sa zvýšil počet udelených národných víz pre pracovníkov mimo Európskej únie, uvádza denník Pravda.

Slovensko má nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily

Ak sa táto iniciatíva úspešne implementuje, umožní to obsadzovanie profesií, ktoré na Slovensku momentálne nemá kto vykonávať. Týka sa to predovšetkým automobilového priemyslu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí plánuje od roku 2024 umožniť, aby národné víza dostali vybrané skupiny občanov tretích krajín. Očakáva sa, že v budúcom roku štát udelí najviac dvetisíc víz.

Víza môžu pracovníci získať iba na výkon zamestnania u zamestnávateľa, ktorý na Slovensku podniká aspoň 4 roky. Zamestnávateľ navyše musí mať splnené daňové a odvodové povinnosti a nesmie mať záznam o pokute za nelegálne zamestnávanie. Zamestnanci môžu pochádzať z Arménska, Azerbajdžanu, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Kazachstanu, Kirgizska, Moldavska, Severomacedónskej republiky, Srbska, Tadžikistanu, Turkménska, Ukrajiny alebo Uzbekistanu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slováci si hľadajú prácu v zahraničí

Víza však nie sú ani zďaleka jediný problém, ktorý ovplyvňuje nízku kvalifikáciu pracovnej sily v krajine. Slovensko totiž zažíva veľký odliv pracujúcich do zahraničia. Najžiadanejšími krajinami, kde Slováci hľadajú prácu v zahraničí sú Nemecko, Česko a Holandsko. Navyše, počet zahraničných ponúk, na ktoré Slováci reagujú rapídne rastie. To znamená, že čoraz viac Slovákov uprednostňuje prácu na západe.

Priemerná mesačná mzda na Slovensku

Priemerná mesačná mzda na Slovensku. Zdroj: slovak.statistcs.sk

Jedným z hlavných dôvodov odlivu pracovnej sily sú nízke platy. Zatiaľ čo Slováci platia podobné ceny za potraviny ako v západných krajinách, príjmy majú niekoľkonásobne nižšie. Samozrejme existuje mnoho segmentov ako napríklad bývanie, ktoré sú podstatne nákladnejšie na západe v porovnaní so Slovenskom.

Problémom však je, koľko priemerný Slovák dokáže z výplaty ušetriť. Zásadný problém preto nastáva v celkovom pomere medzi príjmami a výdavkami. Slovák si ušetrí omnoho viac z nemeckého platu aj napriek tomu, že znáša nemecké životné náklady, ako keby bol na Slovensku.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Ekonomicky neaktívnych obyvateľov je čoraz viac

Navyše rastie percento ľudí, ktorí sú v produktívnom veku, no nie sú ekonomicky aktívni a ani neštudujú. Až každý ôsmy mladý človek na Slovensku nevykazuje žiadnu ekonomickú aktivitu. Najnovšie údaje Eurostatu ukazujú, že na Slovensku až 14,84 % ľudí vo veku 15 až 64 rokov nepracuje a ani neštuduje.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovákom už ďalší rok hrozia dvojnásobné ceny za energie

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.