Európska centrálna banka (ECB) zvýšila úrokové sadzby už 9-krát po sebe na súčasnú hodnotu 4,25 %. Podľa správy Noviny.sk je táto reštriktívna menová politika výsledkom boja s vysokou infláciou, ktorá klesá pomalšie ako sa očakávalo. Táto skutočnosť sa dotkne predovšetkým ľudí, ktorí splácajú pôžičky.
Úrokové sadzby pravdepodobne stále nedosiahli vrchol
Podľa údajov Tradingeconomics je súčasná úroveň úrokovej sadzby v eurozóne najvyššia od roku 2008. Na poslednom monetárnom zasadnutí ECB zvýšila úrokovú sadzbu o ďalších 25 bázických bodov. Šéfka ECB dokonca potvrdila, že centrálna banka nezmení politiku, kým nedosiahne inflačný cieľ 2 %.
Inflácia v eurozóne však dosahuje až 5,3 %. Pre porovnanie, v USA klesla už na 3 %, no Americká centrálna banka (FED) napriek tomu zvyšovala sadzby. Preto je dosť možné, že ECB bude po vzore FED-U počas druhého polroka 2023 opäť zvyšovať úrokovú sadzbu na nové maximá.
Inflácia na Slovensku je najvyššia v eurozóne
Inflácia v eurozóne je dokonca dvakrát nižšia ako na Slovensku. Máme najvyššie tempo rastu cien spomedzi všetkých členských štátov. V západných krajinách sa začalo zdražovať skôr a preto aj pokles zaznamenali s predstihom v porovnaní so Slovenskom. Inflácia na Slovensku v čase písania článku dosahuje až 10,88 %.
Pre bežných Slovákov tento vývoj makroekonomických ukazovateľov znamená, že napríklad pri trojročnej fixácii sa úroky pohybujú od 3,8 do 4,8 %. Ešte minulý rok sa tento interval pohyboval na úrovni od 1 až 1,5 %. Rast ale neskončil a v najbližšom období úroky porastú pri lepších bonitách na 4,5 % a pri horších až na 5,5 %.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
O koľko si Slováci priplatia?
Nedávno sme informovali aj o tom, o koľko približne stúpnu mesačné splátky Slovákov. Priemerná súčasná mesačná splátka úverov refixovaných do konca roka 2025 je približne 270 eur. Priemerný rast splátok, pri simulovanom náraste sadzieb na úroveň 4,5 až 5 % bude na úrovni 100 eur.
Mesačné splátky zrejme ešte do konca roka porastú, keďže eurozóna je od inflačného cieľa ďaleko a ECB bude opätovne zvyšovať úrokovú sadzbu. Napriek tejto skutočnosti NBS nevníma rast úverových splátok ako významné riziko pre finančnú stabilitu a tvrdí že väčšina domácností je na zdražovanie pripravená.
Napriek tomu, že ECB drasticky zasahuje do finančného sektora a neustále zvyšuje sadzbu, jej kroky sú nevyhnutné, uviedol guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. ECB údajne neškodí ekonomickému rastu a skutočným problémom na Slovensku je nedostatok reforiem a zlý stav verejných financií.
Mohlo by ťa zaujímať: Domácnosti sú frustrované. Pôžičky sú čoraz drahšie a vlastné rezervy nemáme