Predseda Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), Gary Gensler, sa vo svojom prejave opäť vyjadril na tému kryptomien. Podľa správy BitcoinSistemi vo vyhlásení uviedol, že najprv sa zamerajú na kontrolu umelej inteligencie (AI) a následne sa budú auditovať a regulovať digitálne meny.
Najprv sa SEC zameria na umelú inteligenciu
Gensler povedal, že umelá inteligencia je „najtransformatívnejšia technológia tejto generácie.” To znamená, že predstavuje nie len nové príležitosti, ale aj veľké množstvo výziev pre regulačné orgány. Hneď ako sa implementuje dostatočný dohľad nad umelou inteligenciou, na rade budú kryptomeny.
AI môže spôsobiť vo finančnom systéme riziko manipulácie, zaujatosti a zodpovednosti. SEC musí držať krok s týmto rýchlo sa rozvíjajúcim odvetvím a regulovať ho. Gensler uviedol, že decentralizované financie v skutočnosti nie sú také decentralizované ako si mnohí myslia a trh ovláda iba niekoľko jedincov.
SEC prehral súd so spoločnosťou Ripple
Genslerove vyjadrenia prichádzajú bezprostredne po ukončení dlhoročného súdneho sporu s kryptomenovou spoločnosťou Ripple. Regulačný orgán ich obvinil z emitovania a predaja neregistrovaných cenných papierov. Ako informoval portál CNBC, sudkyňa však rozhodla, že XRP nie je neregistrovaný cenný papier. Fanúšikovia kryptomien tak oslavovali tento malý úspech v boji so SEC-om.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Regulácie sú pre kryptomeny prospešné
Regulácie kryptomien sú pre trh nevyhnutné. Mnohí potenciálni investori odmietajú vkladať peniaze do takého rizikového trhu a boja sa, že prídu o peniaze. Regulácie môžu pomôcť vytvoriť prostredie, v ktorom budú jasné pravidlá a investori sa podobných rizík nebudú obávať.
Navyše, regulácie spôsobia zvýšenú adopciu kryptomien. Pre mnohých špekulatívnych investorov to môže byť negatívna správa, keďže s rastúcou adopciou a reguláciami volatilita klesne. Kryptomeny však stále ostanú v pozícii rizikovej zložky investičného portfólia. Paradoxne však regulácie môžu trhu prospieť.
Rada pre finančnú stabilitu (FSB) skupiny G20 dokonca nedávno predstavila navrhované usmernenia pre globálnu regulačnú štruktúru. Poskytla 9 odporúčaní, ktoré sú zamerané na kryptomenový trh pre orgány. Tie stanovujú normy v jednotlivých štátoch. Tlak v Spojených štátoch na reguláciu kryptomien je však o poznanie intenzívnejší. Výsledkom je, že z USA miznú kryptomeny v obrovských množstvách a investori sťahujú kapitál do zahraničia.
Mohlo by ťa zaujímať: Svet otvára dvere regulovanému kryptomenovému obchodovaniu. Slovensko zatiaľ o tejto možnosti neuvažuje